25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości

Naukowcy z PUM-u na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego w Stargardzie

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wrócili na teren byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag w Stargardzie.

Specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów szukają kolejnych śladów i szczątków. To już trzecie podejście do tego terenu. Poprzednie poszukiwania zakończyły się rok temu.

– Wtedy udało się odkryć między innymi szczątki żołnierzy, a także kobiet i dzieci – mówi dr hab. Andrzej Ossowski z Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów PUM. – Odnaleźliśmy szczątki polskich cywili m.in. dzieci. Na tożsamość i narodowość wskazują przedmioty, które odnaleźliśmy m.in. medaliki i krzyżyki, które ujawniliśmy przy szczątkach.

Badania potrwają miesiąc.

Podczas obu poprzednich sezonów badań udało się odkryć już szczątki ponad 170 ofiar obozu. Stalag II D to był niemiecki obóz jeniecki. Umiejscowiony był w okolicach, w których dzisiaj mieści się stargardzki Zakład Karny.

Pierwsi żołnierze trafili do niego już po kampanii wrześniowej. 25 lutego 1945 roku więźniowie obozu zostali wywiezieni w głąb Niemiec, a w połowie marca Armia Czerwona weszła na jego teren.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Wykłady i prezentacje o historii Szczecina. Trwają Dni Dziedzictwa

AZ

Szczecin/ Manifestacje przeciw wojnie na Ukrainie – w czwartek i niedzielę

AZ

Sezon żeglarski w Marinie Dąbie już otwarty

Admin

Czesław Hoc: w polityce, która jest nieprzewidywalna, nigdy nie mów „nigdy”

AZ

Najpoważniejsze zmiany czekają maturzystów? Kurator o wyzwaniach oświaty

AZ

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek w Nowogardzie

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie