16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Miasto Szczecin Zdrowie

Zachodniopomorskie/ Ponad 200 uchodźców otrzymało pomoc w Szczecińskim Centrum Zdrowia

W marcu z pomocy Szczecińskiego Centrum Zdrowia skorzystało 230 uchodźców z Ukrainy. W placówce zatrudniono dodatkowy personel medyczny, powstała też specjalna infolinia oraz punkt informacyjny.

Szczecińskie Centrum Zdrowia od początku wojny w Ukrainie prowadzi działania na rzecz uchodźców. Powstała m.in. specjalna infolinia oraz punkt informacyjny. Placówka zatrudniła dodatkowy personel: lekarza rezydenta oraz pielęgniarkę, którzy mówią po ukraińsku. W razie potrzeby w kontaktach z polskimi lekarzami pomaga tłumacz.

„Czekamy na zgodę z Ministerstwa Zdrowia na zatrudnienie trzech kolejnych specjalistów. Pozwoli nam to znacznie rozszerzyć ofertę wsparcia i obsłużyć większą liczbę obywateli Ukrainy” – powiedziała kierownik Szczecińskiego Centrum Zdrowia prof. dr hab. Beata Karakiewicz.

Uchodźcy z Ukrainy najczęściej zgłaszają się do lekarzy z chorymi dziećmi, które podczas ucieczki z kraju często przebywały w bardzo ciężkich warunkach. Wśród pacjentów są także osoby z chorobami przewlekłymi, potrzebujące recept do wykupienia przyjmowanych leków oraz kobiety w ciąży, po porodach lub z problemami ginekologicznymi.

Do uzyskania pomocy potrzebny jest dokument potwierdzający przekroczenie granicy z pieczątką Straży Granicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagany numer PESEL.

„Nie odsyłamy jednak nikogo, nawet w przypadku braku dokumentów. Pomoc udzielana jest każdemu, kto jej potrzebuje” – podkreśla prof. Beata Karakiewicz.

Wizyty umawiać można przez infolinię pod numerem tel. 512 060 914, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

Źródło/ PAP/ Fot. sczspzoz.pl

Related posts

Pogoda sprzyja spacerom ale niech one idą w parze rozsądkiem…

Admin

Ekologiczny mural, który oczyszcza powietrze

BS

Program na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyjęty przez rząd

Admin

Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea

Admin

Szczecin/ Akademia Sztuki kupiła zabytkowy Pałac Joński

AZ

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek w Nowogardzie

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie