5.4 C
Szczecin
19 kwietnia 2024
Editor's Picks Miasto Szczecin Polityka Wiadomości

Zachodniopomorskie: mieszkańcy i wspólnoty przystępują do programu wymiany pieców

Programy wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zachodniopomorskiego – wynika z informacji przekazanych przez szczeciński magistrat, Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Szczecinie od czerwca ub.r. realizowany jest program „Mewa”, który zastąpił rządowy program „Kawka”.

– W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 2 mln zł. Od stycznia do tej pory wpłynęło ponad 450 wniosków, a zlikwidowanych zostało 230 pieców – poinformowała Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego Urzędu Miasta.

Program zakłada dofinansowanie przez gminę wymiany źródeł ciepła: chodzi o trwałą likwidację pieców węglowych i ich zamianę na systemy bardziej ekologiczne. Zainteresowani mogą ubiegać się o dotację na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalację ogrzewania gazowego, elektrycznego lub odnawialnych źródeł energii.

Do programu mogą przystąpić zarówno właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Program skierowany został także do gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych. Jak wskazała Paulina Łątka, większość beneficjentów programu to osoby fizyczne, w tym roku wpłynęło tylko 10 wniosków od wspólnot mieszkaniowych.

Dotacja może wynieść do 55 proc. nakładów.; obejmuje również inwestycje zrealizowane przed datą zawarcia porozumienia, od 2015 r.

Wiele gmin zdecydowało też o przystąpieniu do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, złożono do tej pory 73 wnioski o przyznanie pomocy na poprawę jakości powietrza (chodzi m.in. o wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych) na kwotę blisko 34,5 mln zł. O dofinansowanie mogła ubiegać się gmina, otrzymają je osoby fizyczne.

Obecnie trwa ocena projektów; konkurs zostanie rozstrzygnięty w grudniu. Na dofinansowanie z RPO przeznaczono blisko 15,5 mln zł.

Dużym zainteresowaniem w regionie cieszy się także – według informacji przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecnie – rządowy program „Czyste Powietrze”.

– Do tej pory fundusz przyjął ok. 2 tys. 500 wniosków i szacuje, że do końca roku ta liczba przekroczy 3 tys. – podał Konrad Czarnecki z WFOŚiGW. Wskazał, że najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Szczecina, Stargardu, Goleniowa, Gryfina, Koszalina, Polic i Myśliborza.

– Fundusz zawarł z beneficjentami ponad 2 tys. 400 umów na łączną kwotę ponad 40 mln zł, z czego większość – 28,4 mln zł – to dotacje, a 11,9 mln zł – pożyczki – dodał Czarnecki.

Program zakłada wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe lub termomodernizację budynków jednorodzinnych. Jest skierowany do osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą, a także do osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/zachodniopomorskie-mieszkancy-i-wspolnoty-przystepuja-do-programu-wymiany-piecow,134330.html

Related posts

Kołobrzeg/ Ponad 100 artystów na pięciu scenach 18. Sunrise Festival na lotnisku w Podczelu

AZ

Szczecin/ Fragment bomby Tallboy w Muzeum Narodowym

AZ

Cyberbezpieczeństwo na ZUT

JK

Nowe nabrzeża i nie tylko… Plany dla portu w Świnoujściu

AZ

Majowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych

Admin

Milionowe długi, co piąty nie płaci czynszu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie