Estonia jako trzecie państwo, po Polsce i Rumunii, zdecydowała się dołączyć do Funduszu Trójmorza, który ma finansować inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo – Wschodniej – wynika z informacji MSZ Estonii.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, rząd tego kraju zdecydował o przystąpieniu do Funduszu Trójmorza w połowie kwietnia tego roku.
“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że niedługo do Polski i Rumunii dołączy kolejny kraj. Szczególnie w takich trudnych czasach dla naszych gospodarek ważne jest, by stymulować inwestycje infrastrukturalne i myśleć długofalowo” – powiedziała PAP Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca rady nadzorczej funduszu i prezes BGK.
Według ministra spraw zagranicznych Estonii, Urmasa Reinsalu, Fundusz może stanowić silny bodziec do przezwyciężenia strategicznych braków w inwestycjach infrastrukturalnych, szczególnie w takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo energetyczne, sieci cyfrowe i połączenia transportowe.
Z kolei minister finansów Estoniii Martin Helme mówił, że dołączenie do funduszu zapewni estońskim firmom dodatkowe możliwości pozyskiwania kapitału w regionie Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego.
“Biorąc pod uwagę cel neutralności klimatu i towarzyszące mu potrzeby w sektorze energetycznym, modernizację infrastruktury transportowej (…) oraz plany wspierania rozwoju infrastruktury cyfrowej i eksportu rozwiązań cyfrowych, z pewnością istnieje potrzeba pozyskania kapitału” – dodał Helme.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, kraj ten zasili Fundusz Trójmorza kwotą 20 mln euro. Obecnie fundusz dysponuje środkami w wysokości ponad 500 mln euro, natomiast docelowo ma to być od 3 do 5 mld euro.
Fundusz Trójmorza będzie finansował inwestycje infrastrukturalne w krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne, a także środki budżetowe państw Europy Środkowo-Wschodniej. Celem funduszu jest budowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej.
Daszyńska-Muzyczka mówiła wcześniej, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro, a środki, które przeznaczy Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające. Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.
Inicjatorem i współzałożycielem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza nastąpiło pod koniec maja ubiegłego roku,, a 17 lipca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu. (PAP)
zdjęcie:kresy24.pl
Źródło: https://polska-morska.pl
1 komentarz
Pięknie!!!
Oby się udało!