19.5 C
Szczecin
3 maja 2024
Jak wyglądają w Europie matury w pandemii?
Miasto Szczecin Nauka Opinie

Jak wyglądają w Europie matury w pandemii?

We wtorek rozpoczynają się matury. Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Z powodu pandemii Covid-19 w wielu krajach europejskich tegoroczne matury wygląda inaczej niż zwykle. Na Węgrzech podobnie jak w 2020 roku matura odbędzie się tylko w postaci pisemnej. We Włoszech maturzyści mają tylko jeden, ale za to długi, ustny egzamin ze wszystkich przedmiotów.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Jakie zmiany czekały na maturzystów innych krajów?

Na Litwie podstawowe dwa egzaminy maturalne – z języka litewskiego i literatury oraz matematyki – w tym roku będą wydłużone o 15 minut. Pomimo zdalnego nauczania z powodu pandemii zadania na egzaminach nie będą łatwiejsze – zapowiedziała 12 kwietnia Ruta Krasauskiene, dyrektor Narodowej Agencji Edukacji (NSA).

Na Węgrzech w sali egzaminacyjnej będzie mogło przebywać najwyżej 10 osób jednocześnie, z zachowaniem bezpiecznej odległości. Przed wejściem do szkół trzeba będzie odkazić ręce i poddać się zmierzeniu temperatury. W przypadku wychowania fizycznego trzeba będzie zdać egzamin ustny i praktyczny.

W Portugalii egzaminy końcowe w szkołach średnich przeprowadzone zostaną z ponad tygodniowym opóźnieniem w stosunku do lat sprzed pandemii i odbędą się w dwóch fazach: w lipcu oraz we wrześniu. Łącznie będą trwały o tydzień krócej niż w poprzednich latach.

W Hiszpanii z powodu pandemii skrócono nieznacznie dni organizacji egzaminów końcowych w szkołach średnich, tzw. EBAU, jednak w przeciwieństwie do minionego roku wszystkie regiony zobowiązały uczniów do osobistego stawienia się na miejscu. W zdecydowanej większości wspólnot autonomicznych egzaminy będą trwały przez trzy dni. Wyjątkiem są Katalonia, Madryt i Wyspy Kanaryjskie, gdzie będą przeprowadzane przez cztery dni. Pierwsza faza egzaminów odbędzie się w czerwcu; druga z małymi wyjątkami w lipcu.

We Włoszech matury odbędą się tradycyjnie w czerwcu i przebiegną w podobny sposób jak w pierwszym roku epidemii: będzie to jeden długi egzamin ustny ze wszystkich przedmiotów. Zrezygnowano z egzaminów pisemnych, ale maturzysta będzie musiał przygotować wcześniej pracę na temat uzgodniony z nauczycielami.

Naszym maturzystom życzymy Powodzenia!

źródło PAP

Related posts

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

BS

Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy

Admin

Awans i wyróżnienie. 700 nowych nauczycieli dyplomowanych w województwie

KM

Pełne doki Gryfii. Trwają remonty m.in. specjalistycznych statków

AZ

Drożej za wywóz śmieci. Projekt prezydenta Szczecina

BS

Kolejny „Żołnierz Wyklęty” odzyskał tożsamość dzięki naukowcom z PUM

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie