2 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Dęby Pamięci dla policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej
Historia Miasto Szczecin

Dęby Pamięci dla policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej

Dęby Pamięci dla uhonorowania trzech policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej zasadzono w czwartek w Szczecinie. Upamiętnieni zostali Bronisław Zołotar, Ludwik Jan Berski i Walerian Wawrzkiewicz.

 

„Te trzy dęby świadczą o naszej pamięci. O tym, że my, jako wspólnota, jako naród, jako Polacy pamiętamy o tych, którzy na nieludzkiej ziemi zostali bestialsko zamordowani przez czerwonych oprawców: strzałem w tył głowy, bez prawa do godnego pochówku. Przez dziesiątki lat bez prawa do pamięci, bez prawa do pożegnania się z rodziną” – powiedział w czwartek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas uroczystości zasadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej Ludwika Jana Berskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

 

Przypominając losy Berskiego dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz zwrócił się do jego córki i członków jej rodziny wskazując, że ma nadzieję, iż miejsce, w którym zasadzono dąb będzie dla nich „miejscem symbolicznym”, w którym będą mogli zapalić znicz „i być przekonani, że państwo polskie pamięta o waszym bliskim”.

 

„Cieszymy się i jesteśmy naprawdę wzruszeni” – mówił dziennikarzom po uroczystości członek rodziny córki upamiętnionego policjanta Grzegorz Depta. „Długo trzeba było czekać na czas ujawnienia prawdy o Katyniu. To był temat tabu – nawet w rodzinie” – podkreślił.

Dodał, że „ta rana tkwiła w głębi”. „Jednak dwunastolatka została pozbawiona ojca i te emocje później wypłynęły, kiedy prawda o Katyniu została ujawniona. Dzisiaj jest to, można powiedzieć, finał tego zadośćuczynienia” – powiedział Depta.

Ludwik Jan Berski był żołnierzem Legionów Polskich, od 1934 r. był komendantem posterunku policji w Korolówce w powiecie borszczowskim (ob. Ukraina). Został aresztowany na posterunku 17 września 1939 r. Był jeńcem obozu NKWD w Ostaszkowie. Został zamordowany w Kalininie (obecnym Twerze) i pogrzebany w Miednoje. Jego żona Janina i córka Łucja zostały zesłane do Kazachstanu.

Dębami Pamięci zostali też w czwartek uhonorowani dwaj inni policjanci – Bronisław Zołotar i Walerian Wawrzkiewicz.

Drzewo upamiętniające funkcjonariusza Policji Państwowej w Wilnie Bronisława Zołotara zostało zasadzone na terenie posterunku policji w Dąbiu. Zołotar urodził się w 1910 r. w Wasilewszczyznie. Po powołaniu do wojska służbę odbywał w policji. Został aresztowany w 1939 r., był jeńcem obozu ostaszkowskiego. Tak, jak Berski, zginął w Kalininie, pogrzebany został w Miednoje.

Dąb dla uhonorowania przodownika Policji Państwowej Waleriana Wawrzkiewicza zasadzony został z kolei na terenie KWP Szczecin przy ul. Wernyhory. Ma przypominać o lwowskim funkcjonariuszu, aresztowanym 11 listopada 1939 r., więzionym we Lwowie i zamordowanym w 1940 r.

Dęby Pamięci zasadzone zostały w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Drzewa są sadzone nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Australii, USA, Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Białorusi i Ukrainie.

źródło PAP fot.Radio Szczecin

Related posts

Nowa inwestycja w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

KM

Szczecin/ Uroczystości w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przed Pomnikiem Czynu Polaków

AZ

Zachodniopomorskie/ Rusza policyjna akcja „Bezpieczne ferie 2022”

AZ

Szczecin: w weekend żeglarskie pożegnanie lata

Admin

Lotnisko odrabia straty. Prawie połowa to loty do stolicy

AZ

Zachodniopomorskie/Jest przetarg na dokumentacje obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie