8.6 C
Szczecin
26 kwietnia 2024
Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy
Miasto Szczecin Praca

Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy

Poniedziałek jest ostatnim dniem, w którym można wnioskować o dodatek solidarnościowy – przypomniała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że dotychczas ZUS wypłacił w ramach tego dodatku już około 305 mln złotych.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie. „Świadczenie to wprowadzone zostało z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa” – podkreśliła Uścińska, przypominając, że poniedziałek, 31 sierpnia, jest ostatnim dniem, w którym można wnioskować o ten dodatek.

– Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Czyli, jeśli ktoś złoży wniosek dziś to dostanie dodatek za jeden miesiąc – sierpień – zaznaczyła prezes Zakładu.

Wskazała również, że złożenie wniosku jest bardzo proste, a wypłata świadczenia, jak mówiła, następuje bardzo szybko. „Staramy się realizować nasze motto +dziś wniosek jutro świadczenie+” – przekonywała w rozmowie.

Poinformowała również, że z danych ZUS wynika, iż częściej o środki wnioskują kobiety, które stanowią 58 proc. wnioskodawców.

– Pod względem wieku największa liczba wniosków, czyli około 33 proc. – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia – dodała prezes Zakładu.

Dotychczas ZUS wypłacił już około 305 mln złotych z tytułu dodatku solidarnościowego.

O świadczenie to mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu COVID-19 pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: PAP Fot. Pixabay

Related posts

Pogoń skończyła świętowanie

JK

Chaos komunikacyjny w Szczecinie

AB

Szczecin/ Sąd podtrzymał wyrok ws. zabójstwa i znieważenia zwłok

JK

Szczecin/ Kilkanaście wystaw w planach Muzeum Narodowego na nowy rok

AZ

Tarcza finansowa dla firm: 100 mld zł na ochronę miejsc pracy i polskich firm

Admin

Radni kolejny raz pochylą się nad alkoholem

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie