17.9 C
Szczecin
14 czerwca 2024
Powiat Policki Wiadomości

Zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wprowadził zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego. Z zakazu wyłączone są m.in. szlaki turystyczne, rowerowych, obiekty turystyczne oraz parkingi leśne.

„Zgodnie z rozporządzeniem udostępnione są drogi, szlaki turystyczne i rowerowe, tam można przebywać, przejeżdżać i przechodzić, ale do odwołania lub zmiany rozporządzenia grzybobrania nie będzie” – powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Kulesza z Nadleśnictwa Trzebież.

Wcześniej zakaz prowadzony został też w innych częściach województwa m.in. na terenie powiatu gryfińskiego.

„Co do zasady dziki raczej nie chodzą po drogach leśnych, one zaszywają się w młodnikach, zadrzewieniach itp. Z lasu korzystać możemy, ale róbmy to odpowiedzialnie” – przekazał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Jak podkreślił „jest to choroba, gdzie śmiertelność dzików jest w stu proc. Mało tego, jeśli posiadamy w swojej okolicy gospodarzy, którzy mają hodowlę świń, to wnosząc wirusy również i one zdychają w stu proc. Pozostaje nam tylko dobijać się do sumienia ludzi i prosić o odpowiedzialność” – dodał Pogorzelec.

„Grzybobranie zgodnie prawem w tym roku nie może się odbyć. Jest to w miarę nowy zakaz, będziemy strać się ludzi informować i edukować” – podkreślił.

Aktualny zasięg obszaru objętego zakazem widoczny jest na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zakaz obowiązuje do dnia zmiany zarządzenia lub jego odwołania.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Źródło/PAP

Related posts

Paweł Szefernaker: pracujemy z UE nad ułatwieniem uchodźcom transportu do innych państw

JK

Chwila oddechu dla stargardzkich kierowców

AZ

„800 Plus to zwiększenie szacunku dla polskich rodzin”

AZ

Inspekcja Weterynaryjna: działania związane z sytuacją w Odrze ruszyły 2 sierpnia

JK

Kołobrzeg kupi tomograf do diagnostyki drzew

AZ

Marynarze obchodzą Dni Morza

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie