5.4 C
Szczecin
19 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości Zdrowie

Rozpoczęto budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęto oficjalnie we wtorek. Ma być gotowy w pierwszej połowie 2026 r.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński wyjaśnił we wtorek podczas konferencji prasowej, że zadanie obejmuje wybudowanie kompleksu o powierzchni blisko 50 tys. metrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć Collegium Pharmaceuticum, Centrum Medycyny Translacyjnej, czternaście jednostek organizacyjnych, zaplecze dla poradni i bioinformatyki onkologicznej.

„Ta inwestycja absolutnie odmieni nie tylko oblicze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale także infrastrukturę i rzeczywistość medycyny w Szczecinie, w regionie, w tej części kraju i w tej części Europy” – powiedział prof. Machaliński.

Wyraził przekonanie, że zespoły naukowo-badawcze, dydaktyczne i lekarze – profesjonaliści medyczni uczelni, „mając do dyspozycji tak wspaniałe, ultranowoczesne warunki, zapewnią nie tylko kształcenie nowych kadr, nie tylko jeszcze lepsze warunki pracy naukowo-badawczej, ale przede wszystkim poprawią opiekę nad człowiekiem chorym, nad pacjentem”.

Dodał, że tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii uniwersytetu. „Ze wszystkimi dodatkowymi inwestycjami to ponad 1,5 mld zł. To milowy krok, który już wkrótce zupełnie zmieni medycynę w tej części Europy” – mówił rektor. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa.

Kompleks w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR w charakterze partnera. Inwestycja, która powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.

Źródło/PAP

Related posts

Wielki wirtualny zielnik już dostępny. Stworzył go m.in. Uniwersytet Szczeciński

AZ

Szczecin/ Kandydaci z listy PiS apelują, aby marszałek Grodzki zrzekł się immunitetu

AZ

Szczecin/ Akt oskarżenia przeciwko b. funkcjonariuszom ZOMO w sprawie pobicia uczestnika manifestacji w 1982 r.

AZ

Zarząd Polskiego Radia Szczecin: sprawę Krzysztofa F. w ten sam sposób relacjonowały inne media

AZ

Inauguracja Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Szczecinie

KM

Minister rolnictwa: porozumienie z KE spowoduje, że korytarze solidarnościowe będą naprawdę działać

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie