9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości Zdrowie

Rozpoczęto budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęto oficjalnie we wtorek. Ma być gotowy w pierwszej połowie 2026 r.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński wyjaśnił we wtorek podczas konferencji prasowej, że zadanie obejmuje wybudowanie kompleksu o powierzchni blisko 50 tys. metrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć Collegium Pharmaceuticum, Centrum Medycyny Translacyjnej, czternaście jednostek organizacyjnych, zaplecze dla poradni i bioinformatyki onkologicznej.

„Ta inwestycja absolutnie odmieni nie tylko oblicze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale także infrastrukturę i rzeczywistość medycyny w Szczecinie, w regionie, w tej części kraju i w tej części Europy” – powiedział prof. Machaliński.

Wyraził przekonanie, że zespoły naukowo-badawcze, dydaktyczne i lekarze – profesjonaliści medyczni uczelni, „mając do dyspozycji tak wspaniałe, ultranowoczesne warunki, zapewnią nie tylko kształcenie nowych kadr, nie tylko jeszcze lepsze warunki pracy naukowo-badawczej, ale przede wszystkim poprawią opiekę nad człowiekiem chorym, nad pacjentem”.

Dodał, że tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii uniwersytetu. „Ze wszystkimi dodatkowymi inwestycjami to ponad 1,5 mld zł. To milowy krok, który już wkrótce zupełnie zmieni medycynę w tej części Europy” – mówił rektor. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa.

Kompleks w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR w charakterze partnera. Inwestycja, która powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.

Źródło/PAP

Related posts

Szczecin/ Akademia Sztuki kupiła zabytkowy Pałac Joński

AZ

Darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem w Multikinie i Cinema3D

AZ

Ku przestrodze – Seniorze nie daj się oszukać! Kobieta straciła 56 tys. złotych!

Admin

KPRM: rządowe wakacje kredytowe – zawnioskuj już dziś i nie spłacaj kredytu nawet przez 8 miesięcy

AZ

Zachodniopomorskie/ 12 ofert na realizację S6 na odcinku Sianów-Sławno

AZ

Paweł Szefernaker: nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to przede wszystkim doprecyzowanie procedur

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie