9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Miasto Szczecin Wiadomości

Wykonano blisko 70 proc. prac przy rozbudowie portu

Wykonano prawie 70 proc. prac przy rozbudowie portu w Szczecinie – przekazał we wtorek Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście. Inwestycja ma poprawić dostęp do portu w rejonie Kanału Dębickiego, podwoić ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawić jakość ich obsługi.

W ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” powstają dwa nowe nabrzeża – Norweskie i Duńskie, a modernizację przechodzą dwa już istniejące – Czeskie i Słowackie. Łączna długość nowych nabrzeży wyniesie 1000 metrów. Poszerzony do 200 m (obecnie 120 m) i pogłębiony do 12,5 m zostanie też Kanał Dębicki.

„W wyniku tej modernizacji pozyskamy bardzo dużo nowych terenów. Plan podwojenia przeładunków wiąże się również ze Szczecinem. W zeszłym roku mieliśmy ponad 10 mln ton przeładowanych towarów i to również dotyczy Szczecina. W okresie najbliższej dekady myślę, że port zwiększy swoje przeładunki dwukrotnie” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„Uzyskując wartość 20 mln ton przeładowanych rocznie towarów, stworzymy niezwykłą sytuację dla rozwoju nie tylko portu, ale i miasta. Pojawienie się nowych jednostek, nowych operatorów, a przede zwiększenie obrotów portu będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju Szczecina” – dodał.

Celem inwestycji jest podwojenie ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawa jakości ich obsługi. Jak informuje Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście, dzięki niej port Szczecin przyjmie statki z ładunkiem nawet 50 tys. ton w ładowniach, czym podwoi ilość obecnie obsługiwanych ładunków.

Wiceminister infrastruktury przekazał, że planowane są kolejne „strategiczne inwestycje dla państwa Polskiego”. „Przede wszystkim jest to terminal zbożowy, agroterminal, który z jednej strony chcemy umiejscowić dla panamaksów w Świnoujściu, ale dla mniejszych jednostek, które są najbardziej poszukiwane w zakresie transportu zboża w europejskiej strefie, właśnie w Szczecinie” – zapowiedział Gróbarczyk.

Terminal agro ma powstać przy Nabrzeżu Norweskim, ulokowany zostanie na blisko 11 ha. „Przygotowujemy się do przetarg, który rozpocznie się za kilka tygodni” – powiedział we wtorek prezes Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście S.A. Krzysztof Urbaś.

„Chcemy zapewnić dodatkowe możliwości przeładunku ładunków agro w Porcie Szczecin, mamy już firmy zainteresowane, które mamy nadzieję te nasze przewidywania spełnią” – dodał.

Projekt „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej. Koszt prac to 343,1 mln złotych.

Źródło/PAP

Related posts

Wiceszef MAP dla wPolityce.pl: sprzedaż spółki PKP Energetyka była fatalnym posunięciem

JK

Koszalin/ W procesie o zabójstwo trzech kobiet zeznawała m.in. biegła grafolog

AZ

Wicepremier Kaczyński: inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową

AZ

Zachodniopomorska policja: na razie mniej wypadków, ale apelujemy o rozwagę

AZ

Szczecin/ Ponad 20 tys. zł na muzykoterapię prowadzoną w szpitalu „Zdroje”

AZ

Kolejny gazowiec w porcie w Policach

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie