10.8 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Świnoujski Ważne Wiadomości

Czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojewoda zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

W oświadczeniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński napisał, że doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom.

– Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności – napisał Mariusz Kamiński.

Minister przypomniał, że w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne.

– Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków, a jego ochrona jest rzeczą nadrzędną – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

– Bezpieczeństwo nie może być przedmiotem kompromisu. Bezpieczeństwo i szacunek wobec mieszkańców wymaga tego, żeby szukać alternatywy…, droga wodna do latarni, do Fortu Gerharda, żeby te miejsca funkcjonowały. Musimy pracować jeszcze nad dojściem do plaży, tu też jest przygotowana alternatywa – powiedział wojewoda.

W dobie wojny na Ukrainie musimy być przygotowani na najczarniejszy scenariusz – podkreśla Marek Cupryjak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, ekspert ds. terroryzmu.

– Nie możemy wykluczyć scenariusza, że jakaś grupa dywersyjna, sabotażowa może podjąć zadanie, bo takie rozkazy wydadzą decydenci, którzy nad nimi sprawują władzę – zaznaczył prof. Cupryjak.
W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Jeziorowiec „Resko” remontowany w Gryfii

Admin

Wiceminister rolnictwa: prawdopodobnie w tym tygodniu KE zaakceptuje dopłaty do zboża

JK

Koszalin/ 77 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego 2023

AZ

Umowa na wykonanie wielopoziomowego parkingu w Kołobrzegu podpisana

AZ

Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71

AZ

Nadmorskie gminy uruchamiają na sezon strefy płatnego parkowania

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie