25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Powiat Świnoujski Ważne Wiadomości

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.

„Nasze doświadczenia z ostatnich tygodni, miesięcy pokazują, że musimy być przygotowani na wszystko, musimy być zabezpieczeni na różnego rodzaju akcje sabotażowe, dywersyjne” – powiedziała w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, odnosząc się do decyzji o wprowadzeniu 200-metrowej strefy ochronnej wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

„Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, bo przecież o takiej mówimy, mówimy o terminalu gazowym, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona” – przekazała Glińska.

Odnosząc się do możliwości sabotażu ekologicznego, wiceminister oceniła, „że niejeden raz mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, gdzie właśnie tematy ekologiczne, które są bardzo nośne medialnie, które też wywołują sporo emocji w odbiorcach, były takim pretekstem, żeby atakować państwo polskie”.

„I często również były takim działaniem, które tak naprawdę przykrywało walkę zupełnie o inne interesy. Więc bardzo łatwo jest tego argumentu używać i bardzo łatwo jest też takich akcji używać, stąd ja bym nie wykluczała niczego” – stwierdziła Golińska.

Od czwartku 13 kwietnia 2023 r. została wprowadzona 200-metrowa strefa ochronna wokół terminalu LNG w Świnoujściu. O wprowadzeniu zakazu poinformował w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

„Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności” – dodał Kamiński.

Zakaz pozwoliła wprowadzić nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Umożliwia ona wojewodzie, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii właściwego miejscowo komendanta oddziału Straży Granicznej oraz kierownika właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w odległości do 200 m od granicy nieruchomości, na której znajduje się terminal LNG w Świnoujściu. Może to nastąpić „w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia poważnego niebezpieczeństwa, w tym wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, grożącego terminalowi regazyfikacyjnemu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu”.

Źródło/ PAP/ Fot. Gaz-System

Related posts

Brak ogrzewania mieszkańców części Szczecina

Admin

Premier: To był czas miłości do Ojczyzny

JK

Świnoujście. Nowa droga do Fortu Gerharda i latarni morskiej

AZ

Język polski już za nimi. Końcowe egzaminy ósmoklasistów

AZ

Zachodniopomorskie/ Gminy mogą składać wnioski do WFOŚiGW o dotację na montaż stacji ładowania

AZ

Zmarła Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. Miała 97 lat

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie