15 C
Szczecin
4 maja 2024
Powiat Koszaliński Wiadomości

Koszalin/ Główne uroczystości 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – 25 czerwca

Główne uroczystości z okazji 50. rocznicy utworzenia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się 25 czerwca w amfiteatrze w Koszalinie. Odwołujemy się w nich do faktu powstania, ale też do istoty Kościoła, do doświadczenia Kościoła jako wspólnoty – powiedział w poniedziałek bp Edward Dajczak.

Uroczystościom 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej towarzyszyć będzie hasło „Mój Kościół, Moja Diecezja”.

Biskup diecezjalny Edward Dajczak na briefingu prasowym w Koszalinie poinformował, że świętowanie 50-lecia diecezji zostanie zamknięte w trzech różnych wydarzeniach.

Główne uroczystości odbędą się w Koszalinie, w stolicy diecezji, 25 czerwca w amfiteatrze. „Odwołujemy się (w nich) do faktu powstania, ale też do istoty Kościoła, do doświadczenia Kościoła jako wspólnoty” – powiedział bp Dajczak.

Nawiązał do ostatnich dwóch lat pandemii, które „niezwykle uszkodziły wszelką wspólnotowość”, a w jego ocenie „jest za nią tęsknota”. W Koszalinie, jak zauważył, widać ją było w procesji Bożego Ciała, w której wierni licznie uczestniczyli.

Z kolei w niedzielę, 26 czerwca, we wszystkich parafiach diecezji cała liturgia będzie skoncentrowana na życiu diecezji. Uroczystości z udziałem biskupów planowane są w bazylice w Kołobrzegu. Natomiast świętowanie zakończone zostanie 18 września w Skrzatuszu.

Bp Dajczak przypomniał, że na ziemiach, które obejmuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska, po drugiej wojnie światowej do czasu jej powstania ludzie mieli „ciągłe poczucie tymczasowości”, „ludzie tu nie inwestowali”. „Kościół wtedy tych ludzi zbierał, był tym miejscem, gdzie oni się w ogóle gromadzili, sięgali do czegoś, z czym przyjechali ze swoją wiarą, tradycjami” – powiedział bp Dajczak.

Zaznaczył, że moment powstania diecezji wiązał się nie tylko ze zmianą w strukturze Kościoła, ale był czasem „jakiejś bardzo ważnej też społecznej stabilizacji”. Dodał, że niewiele wcześniej Zachodnie Niemcy uznały granicę na Odrze i Nysie (układ PRL-RFN z 7 grudnia 1970 r. – PAP).

Świętowaniem, jak powiedział bp Dajczak, diecezja chce odwołać się do doświadczenia tworzenia, podkreślić, że „jesteśmy u siebie”.

W Koszalinie głównym punktem uroczystości będzie msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, która rozpocznie się o godz. 12, w sobotę. Jak podał dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej w Koszalinie ks. Łukasz Gąsiorowski, poprzedzi ją konferencja biblisty i rekolekcjonisty ks. dr hab. Wojciecha Węgrzyniaka oraz wspólne śpiewanie. Natomiast po mszy św. o godz. 14.30 w koncercie uwielbienia wystąpi Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną i muzykami Poznańskiego Wielbienia pod batutą Huberta Kowalskiego.

Podczas uroczystości będzie obecna Pieta ze Skrzatusza i relikwie świętych patronów diecezji.

Wejściówki na uroczystości do amfiteatru, w którym jest ok. 4 tys. miejsc siedzących, są rozprowadzane w parafiach. Te, które nie zostaną rozdysponowane, będą dostępne przy wejściu do obiektu. Ponadto, jak przekazał ks. Gąsiorowski, przed amfiteatrem będzie zainstalowany telebim, na którym osoby, dla których zabraknie wejściówek, będą mogły obejrzeć uroczystość. Będzie także możliwość spowiedzi świętej.

Diecezję koszalińsko-kołobrzeską utworzył papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coetus 28 czerwca 1972 r. Została erygowana w nawiązaniu do misyjnego biskupstwa w Kołobrzegu, które powstało w 1000 r. Papież mianował bp. Ignacego Jeża pierwszym ordynariuszem nowej diecezji. Wydany został też dekret Świętej Kongregacji Biskupów ustanawiający kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie katedrą, a kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu konkatedrą nowej diecezji. Kolejnymi ordynariuszami diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej byli: bp Czesław Domin, bp Marian Gołębiewski, bp Kazimierz Nycz. Od czerwca 2007 r. biskupem koszalińsko-kołobrzeskim jest ks. Edward Dajczak.

Źródło/PAP

Related posts

Referendum: „Fajna rzecz, możemy poznać, jak myśli większość”

AZ

Paweł Szefernaker w Radiu Koszalin: opinia negatywna w sprawie przyłączenia Mścic do Koszalina

JK

Jeździeckie zmagania na świnoujskiej plaży. Pierwsi wygrani świętują triumfy

AZ

Premier: rozwój technologiczny, w tym sztucznej inteligencji, dają nowe szanse dla Polski

JK

MRiT: do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłosić chęć korzystania z Małego ZUS Plus

JK

Szefernaker: powinniśmy zrobić wszystko, by polska gospodarka miała możliwość jak najlepiej przejść sytuacje kryzysowe, a bez środków z KPO tego nie przejdziemy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie