10.9 C
Szczecin
25 marca 2023
Polityka Polska/Świat Wiadomości

Szefernaker: powinniśmy zrobić wszystko, by polska gospodarka miała możliwość jak najlepiej przejść sytuacje kryzysowe, a bez środków z KPO tego nie przejdziemy

Każdy z nas widzi, jak mocno Polskę dotknęła agresja Rosji na Ukrainę; płacimy gospodarczo bardzo wysoką cenę. Powinniśmy zrobić wszystko (…) by polska gospodarka miała możliwość jak najlepiej przejść sytuacje kryzysowe, a bez środków z KPO nie przejdziemy tego – powiedział w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W czwartek, dzień po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski, w którym głównym tematem rozmów był projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, wiceszef MSWiA był pytany w Polskim Radiu Koszalin o to, czy do porozumienia jest „bliżej”.

Szefernaker zaznaczył, że „jesteśmy w czasie wyjątkowym”.

„Każdy z nas widzi jak mocno Polskę, jako kraj przyfrontowy, dotknęła wojna, agresja Rosji na Ukrainę. Każdy z nas widzi, że płacimy dzisiaj nie najwyższą cenę, ponieważ najwyższą cenę płacą Ukraińcy, którzy zostali zaatakowani i na ich domy spadają bomby, ale płacimy cenę, która wynika z bardzo dużej pomocy uchodźcom z Ukrainy, która wynika także z sytuacji na rynku, w gospodarce” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Ocenił, że gdyby nie wojna inne byłyby ceny energii i wielu surowców w Polsce, tym samym inflacja byłaby na innym poziomie.

„Płacimy gospodarczo bardzo wysoką cenę i myślę, że ta wojna przewartościowała całkowicie także polską politykę. Ja żyję w takim przekonaniu, że dzisiaj powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najwięcej mechanizmów wprowadzić, by polska gospodarka miała możliwość, jak najlepiej przejść sytuacje kryzysowe, a bez środków z KPO nie przejdziemy tego” – powiedział Szefernaker na antenie PRK.

Jego zdaniem, w tej sytuacji „niezwykle potrzebne jest to, aby porozumieć się z Komisją Europejską i pozyskać środki z KPO”.

Pytany o to, czy wyobraża sobie rozejście z Solidarną Polską przed jesiennymi wyborami, podkreślił, że „prawica, ale także inne partie polityczne w historii, wygrywały, gdy były razem, gdy się jednoczyły”. W jego ocenie podział zmniejsza szansę na zwycięstwo.

„Uważam, że dziś w roku wyborczym ważne jest to, by pokazać Polakom, jak wiele zrobiliśmy przez te ostatnie siedem lat i jak Polska się zmieniła dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości, a nie, żeby się dzielić” – powiedział Szefernaker.

Zaznaczył, że on w wielu sprawach ma inne zdanie od polityków Solidarnej Polski, ale uważa, że „ta koalicja jest niezwykłą wartością i że bardzo ważne jest to, aby pomimo wielu różnic pokazywać, że są sprawy, które są najważniejsze dla Polski”. Dodał przy tym, że w jego przekonaniu sprawa KPO jest również taką sprawą.

Dla wiceszefa MSWiA ważna jest jedność w rządzie. „Jeżeli będzie inna sytuacja, to trzeba będzie na nią reagować” – powiedział. Wskazał przy tym, że obecnie alternatywa dla rządu Zjednoczonej prawicy jest „rząd przynajmniej czterech partii politycznych +od Sasa do lasa+”.

„W momencie, kiedy mamy kryzys gospodarczy, jesteśmy państwem przyfrontowym, Polska potrzebuje rządu konkretnego, dobrego na ciężkie czasy i takim rządem jest rząd Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski” – podkreślił Szefernaker. 

Źródło/PAP/fot.PAP

Related posts

Paweł Szefernaker: samorządy otrzymały do dzisiaj 544 mln zł z rządowego Funduszu Pomocy Uchodźcom

JK

Koszalin/ Szpital wojewódzki zapowiada uruchomienie kardiochirurgii z chirurgią naczyniową

AZ

Jan Sarnowski: wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę nie będą niższe

JK

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

JK

Plan modernizacji szpitali. 7 miliardów między innymi na inwestycje w infrastrukturę

Admin

Paweł Szefernaker: samorządy złożyły łącznie 7 899 wniosków o dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie