16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Historia Powiat Koszaliński

Juz w sobotę Noc Muzeów. Jakie atrakcje przygotowano w Koszalinie?

Po dwuletniej, wynikającej z pandemii koronawirusa, przerwie koszalińskie placówki muzealne zapraszają na Europejską Noc Muzeów.

Muzeum w Koszalinie
Od godz. 18.00 będzie można podziwiać kilkanaście cennych przedmiotów, na co dzień skrywanych w magazynach, eksponowanych rzadko albo nigdy – ze względów bezpieczeństwa, konserwatorskich lub innych. Każdy z nich ma niepowtarzalną urodę i ciekawą historię. Opowiedzą o nich kustosze, prezentując te skarby na tle i w kontekście wystaw stałych oraz czasowych.

Dział Sztuki Dawnej pokaże przykłady rzemiosła artystycznego, pochodzącego ze znakomitych europejskich warsztatów, np. witrażyki gabinetowe. Dział Historyczny zaprezentuje m.in. monety z koszalińskiej mennicy oraz wyjątkowe cymelia: XIX- i XX-wieczne judaica. Dział Sztuki Współczesnej zapowie swoją letnią wystawę kilkoma obrazami, prezentującymi spojrzenie polskich artystów nowoczesnych na pejzaż. Goście działu będą mogli rozwiązać quiz i zdobyć słodką nagrodę (warto zabrać ze sobą smartfon).
Bardziej tradycyjną formę zabawy, zatytułowaną „Gar tajemnic”, proponuje Dział Etnografii. Ona także gwarantuje poznanie muzealnych eksponatów, a po odgadnięciu ich nazw i funkcji – zdobycie uroczych upominków. W Dziale Archeologii podziwiać będzie można liczący trzy tysiące lat, bardzo cenny, prawdziwy skarb. A wokół niego snuła się będzie opowieść o starożytnym kowalu-czarowniku…
Kto pragnie nie tylko podziwiać sztukę, ale także ją tworzyć, będzie miał po temu okazję. W sali edukacyjnej przez całą Noc Muzeów powstawał będzie wielki kolaż, inspirowany prezentowaną właśnie w muzeum wystawą plakatów Michela Bouveta, ale także wspomnieniami, doświadczeniami i marzeniami współautorów tego wyjątkowego dzieła. Oczywiście indywidualiści mogą komponować w tym czasie własne prace. Chodzi o stworzenie sugestywnego przekazu za pomocą obrazów, symboli, znaków i słów. Bo z takiej właśnie symbiozy wyrosła sztuka plakatu.

Zagroda JamneńskaZagroda Jamneńska w Jamnie od godz. 18.00 zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy stałej – wnętrza zrekonstruowanej chałupy kmiecej z XIX wieku. Na dziedzińcu będzie można skosztować smakołyków przygotowanych przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Goście, którym szczególnie mocno udzieli się sielski nastrój, zapewne chętnie zafundują sobie zdjęcie, zrobione przez specjalistkę od fotografii rodzinnej, w specjalnie zaaranżowanym zakątku Zagrody.

Wydział Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej
Od godziny 16.30 w kampusie przy ul. Racławickiej czekać będą liczne warsztaty, prezentacje, konsultacje dla kandydatów na studia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Program można znaleźć na facebookowej stronie wydziału.

Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog”„Dialog” udostępnia do zwiedzania swoją siedzibę – zabytkowy Domek Kata. W godz. 17.00-18.00 będzie można oglądać wystawę „Koszalińska historia w dyby zakuta” oraz Muzeum Teatru Dialog, które na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności. Od godz. 18.00 planowany jest koncert „Majówka z gitarą i piosenką”. Bilet na koncert kosztuje 20 zł.

Muzeum Obrony PrzeciwlotniczejW godz. 18.00-23.00 zaplanowano prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z kolekcji własnej i współpracujących muzeów. Wstęp: 1 zł (będzie przeznaczony na renowację zabytków). W programie:

  • 18.00 – uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów
  • 18.30 – koncert orkiestry wojskowej – koncert pieśni i piosenek wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Koszalin
  • 19.00 – występ harcerskiego zespołu artystycznego – Hufiec ZHP im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Sławnie
  • 18.00-23.00 – oglądanie zabytków w innym świetle

Salon Historyczny – schron pod hotelem Gromada, ul. Zwycięstwa 20/24 (wejście od ul. Kaszubskiej)
Od godz. 16.00 zaprasza na nowe atrakcje, grę zręcznościową, muzykę z czarnych płyt (Bardzo Atrakcyjny Kazimierz). Ponadto Towarzystwo Strzeleckie z wystawą broni, Stowarzyszenie Gniazdo z dioramą Powstania Warszawskiego, członkowie SHE ODKRYWCY, harcerze i wolontariusze.

Źródło/ prk24.pl/ Fot. gk24.pl

Related posts

PO straciła większość w mieście. „Zakładali, że im gorzej w Polsce, tym lepiej dla nich”

AZ

Bitwa o Łazy. Sianów chce przejąć wieś leżącą w gminie Mielno

AZ

Koszalin/ Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej został zniszczony; trwa policyjne dochodzenie

AZ

Fundusz Solidarnościowy – pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom

BS

MEN: plan powrotu najmłodszych uczniów do szkół

Admin

Unikatowe zabytki z toru wodnego

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie