16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Wiadomości

Paweł Szefernaker: apeluję do samorządów o bezzwłoczne wypłacanie świadczeń za pomoc uchodźcom

Apeluję do samorządów o bezzwłoczne wypłacanie mieszkańcom świadczeń za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy; informacje o wstrzymywaniu wypłat są zatrważające – podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. ukraińskich uchodźców Paweł Szefernaker.

Szefernaker w Polsat News komentował materiał tej stacji, w której opisano problemy wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak podkreślił, samorządy od chwili złożenia przez mieszkańca wniosku mają 30 dni na wypłatę świadczenia. Zapowiedział, że w miejscach, gdzie pojawiają się problemy, podejmie konkretne interwencje.

Wiceszef MSWiA odniósł się m.in. do informacji, że niektóre urzędy w kraju, nie mając narzędzi do weryfikacji, wstrzymują się z wypłatami, aby wyeliminować możliwość nadużyć, np. składania wniosków o wypłatę w kilku miastach.

„Niemożliwe jest to, żeby ktokolwiek czekał z wypłatą, żeby sprawdzać w innych miastach w Polsce, czy te środki zostały wypłacone. System sprawdza następczo, więc trzeba wypłacać środki bez zbędnej zwłoki. Później będziemy to sprawdzać. Każdy z Polaków składa taki wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej” – powiedział wiceminister.

W jego ocenie informacje o wstrzymywaniu wypłat są „zatrważające”. „Apeluję do wszystkich samorządów, aby wypłacać to bez zbędnej zwłoki” – podkreślił pełnomocnik ds. uchodźców.

Jak zaznaczył, są samorządy, które wypłacają pieniądze od razu, więc różnie to wygląda. Przywołał też przypadek Warszawy, której wojewoda mazowiecki na ten cel przekazał 40 mln złotych, a do mieszkańców trafiło dotąd niecałe 6 mln złotych. Kilka dzielnic nie rozpoczęło jeszcze wypłat.

„Nie chcę dzisiaj tego oceniać, bo to nie chodzi o to, żebyśmy się przerzucali argumentami. Trzeba jak najszybciej te środki wypłacać” – podkreślił Szefernaker.

Świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy może być wypłacane za okres 120 dni. Wysokość takiego świadczenia to 40 złotych za osobę dziennie.

Źródło/ Fot. PAP

Related posts

Koszalin/ Radni solidarni z Ukrainą, prezydent miasta zapowiada pomoc dla Iwano-Frankiwska

AZ

Świnoujście/ Prezentacja wojskowych mundurów w Klubie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

AZ

Sondaż IBRiS: Polacy dobrze oceniają działania prezydenta i premiera w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę

JK

Flota Polskiej Żeglugi Bałtyckiej powiększy się o dwa promy

JK

W Koszalinie ogłoszono wyniki budżetu obywatelskiego na 2022 r.

JJ

Ruszył nabór na mieszkania socjalne w Szczecinie

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie