4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Opinie Polityka Polska/Świat Powiat Koszaliński Wiadomości

P. Szefernaker: premier Mateusz Morawiecki będzie próbował przekonać parlamentarzystów do programu PiS

Premier Mateusz Morawiecki będzie próbował przekonać do programu PiS parlamentarzystów. Zależy nam na tym, aby przedstawić program, z którym chcielibyśmy dalej tworzyć rząd – mówił w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Szczegóły możliwości formowania rządu będą przedstawiane przez samego premiera – dodał.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałkowym orędziu, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Prezydent powierzył też Markowi Sawickiemu z PSL funkcję marszałka seniora Sejmu. Jak uzasadnił, Sawicki ma najdłuższy staż parlamentarny i dał się poznać jako człowiek dialogu.

Wiceszef MSWiA pytany w środę na konferencji prasowej w Koszalinie, gdzie premier Morawiecki będzie szukać brakującej większości parlamentarnej, by skutecznie utworzyć rząd, zaznaczył, że premier sam będzie informował o szczegółach. „Wszelkie informacje dotyczące szczegółów, dotyczące kolejnych dni i propozycji, które będą wynikały z możliwości formowania rządu, będą przedstawiane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedział Szefernaker.

Jednocześnie wskazał, że PiS zależy na tym, aby przedstawić program, z którym Prawo i Sprawiedliwość chciałoby dalej tworzyć rząd. „Chcemy, aby posłowie mieli możliwość wyboru między programem, który my przedstawiamy, a tym który przedstawia dzisiejsza opozycja. (…) Wygraliśmy wybory parlamentarne, zdobyliśmy najwięcej głosów i partia, która zdobywa najwięcej głosów zawsze miała jako pierwsza możliwość utworzenia rządu. Więc my ten program przedstawimy i posłowie, będą mogli spojrzeć, który program jest lepszy, który można realizować” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki będzie próbował przekonać do programu PiS parlamentarzystów. „Jeżeli to się nie uda, jeżeli będziemy w tej kadencji w opozycji, to nic się nie zmienia, jeśli chodzi o zadania, które postawili przed nami mieszkańcy regionu. Będziemy z ław opozycji stać na straży tych programów, przedsięwzięć, które rozpoczęliśmy w tej mijającej kadencji” – zapewnił Szefernaker.

Przekazał, że on jako poseł elekt z okręgu koszalińskiego, będzie stał na straży kontynuacji priorytetowych inwestycji w regionie, w tym budowy dróg ekspresowych, dworca PKP w Koszalinie, inwestycji w rozwój Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie oraz Politechniki Koszalińskiej.

Szefernaker podziękował za oddane głosy na PiS i na niego samego. Zaznaczył, że w nowym parlamencie PiS nadal będzie miał „mocną trzyosobową reprezentację Pomorza Środkowego”. Przypomniał, że on sam uzyskał mandat z drugiego miejsca na liście, zdobywając ponad 29 tys. głosów. „Nikt nie uzyskał tak wysokiego wyniku z drugiego miejsca na liście bez względu na partie polityczne. To dla mnie wielkie zobowiązanie do tego, aby dalej kontynuować tą politykę, która była tu realizowana przez cztery lata” – zaznaczył.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18. Pierwsze posiedzenie Sejmu prezydent zwołał na 13 listopada 2023 r. na godz. 12.00. 

Źródło/PAP

Related posts

Centrum Edukacji Ogrodniczej pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa

Admin

Światowy Dzień Morza/ Instytucje związane z gospodarka morską podświetlono na niebiesko

Admin

Szczecin żegna pułkownik Danutę Szyksznian-Ossowską

KM

Pogoń przed Piastem. „Nie patrzmy w tabelę, róbmy wyniki na boisku”

JK

Premier: wypełnimy Baltic Pipe w zakresie niezbędnym, by w Polsce gazu było dosyć

JK

41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” rusza 6 czerwca

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie