16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Powiat Koszaliński Ważne

Paweł Szefernaker o inwestycji w Koszalinie: to żywy pomnik tego, jak może wyglądać współpraca rządu i samorządu

To żywy pomnik tego, jak może wyglądać współpraca rządu i samorządu – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w sobotę w Koszalinie podczas otwarcia nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Fundacji „Nauka dla Środowiska”.

„Udaje się pokazywać na naszej ziemi koszalińskiej, że potrafimy (rząd i samorząd) współpracować, rozmawiać, i rozwiązywać problemy, a ta inwestycja jest najlepszym dowodem na to, że ta współpraca nie jest takim świętym Graalem wokół, którego chodzimy, a nikt go nie widzi, ale rzeczywiście (…) są skutki, są małe inwestycje, trochę większe, jak i strategiczne inwestycje dla tego regionu” – powiedział Szefernaker.

Według niego, inwestycja ta – dzięki której dwie jednostki organizacyjne powiatu koszalińskiego i fundacja realizująca projekty na rzecz środowiska mają nową siedzibę – to „żywy pomnik, tego jak może wyglądać współpraca rządu i samorządu”.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że w ostatnim czasie rząd i samorząd stanął przed problemami w związku z różnymi sytuacjami, także nieprzewidywalnymi, jak pandemia czy agresja Rosji na Ukrainę. Zaznaczył, że tu potrzebne jest działanie „na zasadzie rozwiązywania problemów, nie tworzenia dodatkowych”.

Dodał, że skutkiem współpracy jest realizowanie inwestycji, z których korzystają mieszkańcy, jak tu w Koszalinie. „Ta inwestycja jest bardzo ważna. Kwestie związane z psychologią, psychiatrią są dziś niezwykle ważnym elementem, który powinien łączyć rząd i samorząd. Powinniśmy w tych sprawach wiele robić” – powiedział Szefernaker.

Starosta powiatu koszalińskiego Marian Hermanowicz zaznaczył, że wartej 9 mln zł inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pieniądze z budżetu krajowego z Programu Inwestycji Lokalnych, które pokryły blisko 50 proc. wydatków z nią związanych. Powiat uzyskał także środki z WFOŚiGW i PFRON.

„Ponad 10 lat temu nasi poprzednicy kupili ten obiekt od Agencji Mienia Wojskowego z bonifikatą, której przepadek groził, jeśli nie wykonamy tego, co jest zapisane w akcie notarialnym. Dzięki różnym okolicznościom i pomocy ten efekt, który był zapisany uzyskaliśmy” – powiedział Hermanowicz, wskazując na wagę rządowej pomocy finansowej.

Nowa siedziba Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Fundacji „Nauka dla Środowiska” mieści się przy ul. Andersa 32 w Koszalinie, w dawnym budynku garnizonowym. Obiekt został zmodernizowany i przebudowany, by podopiecznym ułatwić dostępność do placówki (parking, winda, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, teren zielony) oraz poprawić komfort pracy i realizację zadań.

Źródło/ PAP/ Fot. prk24.pl

Related posts

Koszalin: Dwoje zakażonych koronawirusem?

Admin

„Rz”: Nowe odcinki szybkich dróg będą na wakacje

AZ

Koszalin/ Z okazji 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego uczczono pamięć powstańców

JK

Wsparcie dla szpitali

AB

Program dla Polski i regionu. Politycy PiS prezentują Polski Ład

Admin

Polski Ład: samorządy z województwa zachodniopomorskiego otrzymają 1,04 mld złotych

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie