16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Powiat Koszaliński

Szef SG: jesteśmy spójnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego

Wyjątkowe sytuacje i kryzys, z jakim przyszło nam się zmierzyć, utwierdziły mnie w przekonaniu, że broniąc suwerenności naszej ojczyzny wspólnie z innymi służbami, jesteśmy spójnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego – powiedział szef SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

„To dla mnie wielki zaszczyt i honor stać na czele formacji, której funkcjonariusze z pełnym oddaniem strzegą bezpieczeństwa granic naszej ojczyzny” – powiedział w czwartek komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga podczas obchodów Święta Straży Granicznej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.

Dodał, że w jego ocenie Straż Graniczna jest „godnym spadkobiercą chlubnych tradycji pierwszych polskich formacji granicznych – przedwojennej Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza”. „Tak jak nasi poprzednicy – wstępując w szeregi Straży Granicznej ślubowaliśmy +służyć wiernie Narodowi Polskiemu+, ale także +strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia+. Wierność rocie złożonego ślubowania potwierdziliśmy szczególnie w ostatnim czasie, kiedy skumulowało się wiele trudnych sytuacji” – mówił Praga.

Szef SG przypomniał, że dwa lata temu, razem z innymi formacjami mundurowymi, SG połączyła siły w walce z epidemią COVID-19. „Dołożyliśmy wszelkich starań, aby konieczne wtedy tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, było jak najmniej uciążliwe dla podróżnych. Kolejne wyzwanie to bezprawne działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, wspierane przez władze rosyjskie i próba destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej” – mówił Praga.

Dodał, że w lutym doszło do „wielkiej tragedii za naszą wschodnią granicą”. „Miliony kobiet i dzieci z Ukrainy schroniło się w Polsce przed brutalnym atakiem wojsk rosyjskich. Jako formacja zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, żeby odprawy uchodźców wojennych przebiegały sprawnie, żeby poczuli się w naszej ojczyźnie bezpiecznie” – powiedział.

Zaznaczył, że te wszystkie sytuacje i kryzys, z jakim przyszło zmierzyć się formacji, utwierdziły go w przekonaniu, „że broniąc suwerenności naszej ojczyzny wspólnie z innymi służbami, jesteśmy spójnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego”.

Komendant za wspólna służbę podziękował też funkcjonariuszom Policji, strażakom PSP i OSP oraz żołnierzom Wojska Polskiego. Podległym mu funkcjonariuszom życzył „wielu sukcesów, poczucia dumy z pełnionej służby i pracy zawodowej, a także zdrowia oraz spełnienia marzeń w życiu osobistym”.

„To wy każdego dnia udowadniacie, że służba naszej jedynej, ukochanej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jest naszym prawdziwym powołaniem. Wasze osobiste zaangażowanie w służbę stanowi fundament, na którym Straż Graniczna buduje swoją pozycję i przyszłość” – powiedział komendant zwracając się do funkcjonariuszy.

„Nawet najlepsze, najbardziej nowoczesne wyposażenie nie zagwarantuje bezpieczeństwa bez dobrze wyszkolonych i zaangażowanych w swoje zadania funkcjonariuszy. To niezwykle ważne, ponieważ służba w naszej formacji bywa trudna i niejednokrotnie pełniona jest nawet z narażeniem życia” – zaznaczył.

Szef SG pogratulował również awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym oraz mianowanym na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej. „Bądźcie zawsze wierni Rzeczpospolitej Polskiej – naszej matce ojczyźnie i rocie złożonego ślubowania. Dbajcie o dobre imię naszej formacji” – podkreślił.

Źródło/ PAP/ Fot. prk24.pl

Related posts

Prawie 4,4 miliona złotych dla zachodniopomorskich samorządów w ramach programów „Senior+” i „Opieka 75+”

JK

Koszalin/ W procesie ws. pożaru escape roomu i śmierci pięciu nastolatek zeznawała m.in. dyżurna operacyjna PSP

AZ

Koszalin/ 28-latka oskarżona m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci dwojga swoich dzieci

AZ

28 dodatkowych punktów szczepień będzie działać w województwie od maja

Admin

Koszalin/ Od środy MZK wydaje bezpłatne bilety dla uchodźców z Ukrainy

JK

Od 10 października cała Polska w strefie żółtej, Koszalin w strefie czerwonej

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie