13 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Obchody szczecińskiego Grudnia'70
Historia Miasto Szczecin

Obchody szczecińskiego Grudnia’70

17 grudnia upłynie półwiecze od tragicznych wydarzeń, podczas których zginęło 16 osób, a prawie 300 zostało rannych. To w proteście przeciwko komunistycznej władzy. Wzburzeni robotnicy chcieli rozmawiać z władzą; tak rozpoczął się grudzień 1970 roku – przypomniał w Szczecinie prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.

Robotnicy przeszli pod Komitet Wojewódzki PZPR w Szczecinie, aby tam rozmawiać w sprawie podwyżek cen za żywność.

– Nikt nie chciał z nimi rozmawiać; jakże znamienne są słowa I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie. Powiedział, że „z hołotą nie będzie rozmawiał”. To pokazuje rzeczywisty stosunek władzy komunistycznej – podkreślił.

Podczas pacyfikacji Szczecina przez Ludowe Wojsko Polskie i Milicję Obywatelską zginęło 16 osób. Wśród nich były przypadkowe ofiary.

– Jedna z ofiar, Jadwiga Kowalczyk, młoda, 16-letnia dziewczyna, która chciała spojrzeć przez okno, co się dzieje… A ludzie giną też na ulicach, a później upokorzenie, nocne pogrzeby… – powiedział.

Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie wydał książkę zawierającą zdjęcia i biografie wszystkich 16 ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku w naszym mieście.

Źródło: Radio Szczecin 

Related posts

Szczecin/ Dobro mottem 56. festiwalu Kontrapunkt

JK

Głosowanie korespondencyjne – do 16 czerwca należy zgłosić

Admin

Starszy mężczyzna sam posprzątał ścieżkę rowerową. A kto jest odpowiedzialny za utrzymanie tam porządku?

JK

Świnoujście: przygotowania do wydobycia bomby lotniczej Tallboy

Admin

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

AZ

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Początek tegorocznej akcji

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie