25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Wszystkie zachodniopomorskie szpitale przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień
Miasto Szczecin Zdrowie

Wszystkie zachodniopomorskie szpitale przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień

Wszystkie zachodniopomorskie szpitale przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień — informuje NFZ. Pierwsze szczepienia mają rozpocząć się już w styczniu. W Zachodniopomorskiem ubiegłej doby potwierdzono koronawirusa u prawie 600, najwięcej w Szczecinie – 191. W kraju prawie 9 tysięcy. Mimo że są to niższe liczby, to do czasu zaszczepienia większości obywateli wciąż będziemy musieli żyć w cieniu pandemii.

Co najmniej 8 tysięcy punktów szczepień w całej Polsce, to około 500 w każdym województwie. Zaszczepić się będzie można w szpitalach oraz w przychodniach rodzinnych. – Podejmiemy decyzję o włączeniu jako punkty szczepień masowych szpitali tymczasowych, zastępczych, rezerwowych, które są zlokalizowane w szeregu miast w Polsce – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Do Polski już w styczniu może trafić ponad milion dawek szczepionek przeciwko COVID-19 – informuje Agencja Rezerw Materiałowych.

– W pierwszej grupie, tzw. etapem 0 jest zaszczepienie medyków, ale też wszystkich osób personelu administracyjnego, pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach, przychodniach i gwarantuje nam bezpieczeństwo – oświadczył Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Następni będą seniorzy oraz pracownicy służb mundurowych, a po nich wszyscy chętni. Szczepionka – darmowa i dobrowolna będzie podawana w dwóch dawkach, w odstępie 21 dni. Sondaże przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że 37 procent Polaków będzie chciało się zaszczepić, a 47 procent, że nie.

Niebawem rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna zachęcająca do szczepień, nawet osoby, które już zachorowały na COVID-19. – W społeczeństwach zachodnich chce zaszczepić się 70/80 procent. Epidemiolodzy mówią o tym, że to jest bardzo ważne, żeby odpowiedni poziom populacji był wyszczepiony – powiedział premier Mateusz Morawiecki, wyp. dla radia RMF FM.

Od początku tygodnia trwają szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem firmy Pfizer w Wielkiej Brytanii. Zaszczepi się także królowa Elżbieta II. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się już dystrybucja preparatu. Do końca roku pierwszą dawkę szczepionki ma dostać 20 mln Amerykanów.

Włochy, które wiosną stały się epicentrum pandemii koronawirusa w Europie, także przygotowują się do szczepień. Tylko w styczniu zaszczepione mają zostać prawie 2 miliony osób. Najwięcej w Lombardii i Lacjum, które najbardziej ucierpiały przez epidemię. Także papież Franciszek zadeklarował, że zaszczepi się przed wizytą w Iraku.

– Ja chcę przestrzec przed tą trzecią falą. Naprawdę miejmy obawy przed tym, co będzie w styczniu, co będzie w lutym, co będzie w marcu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wyp. dla radia RMF FM.

 

Pod względem liczby zakażeń zachodniopomorskie jest szóstym województwem w kraju.

Źródło:TVP3 Szczecin fot. Pixabay

Related posts

Kiedy doczekamy się remontu ulicy Kolumba w Szczecinie?

Admin

Terminal LNG w Świnoujściu – wybrany wykonawca rozbudowy

Admin

Wyniki próbek wody w normie. Odra najbardziej monitorowaną rzeką w Europie

KM

P. Szefernaker o nowym szefie sztabu PiS: to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu

AZ

Szczecińska Kolej Metropolitalna coraz bliżej

AZ

Wojewódzkie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Stargard, 1 września 2021 godz. 4.45

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie