12.6 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Związkowcy "Solidarność" przeciw wejściu m. Szczecin do spółki z Niemcami
Miasto Szczecin Opinie Polska/Świat

Związkowcy „Solidarność” przeciw wejściu m. Szczecin do spółki z Niemcami

Związkowcy z Solidarności zaapelowali do radnych Rady Miejskiej Szczecina, aby głosowali przeciwko wejściu miasta do spółki, która ma wybudować, wraz z niemieckim inwestorem, kotły gazowe w Ciepłowni Dąbska.

Mieczysław Jurek, przewodniczący Solidarności na Pomorzu Zachodnim powiedział, że takie działanie miasta jest niebezpieczne dla polskich Elektrociepłowni Szczecin i Pomorzany, które należą do Polskiej Grupy Energetycznej.

– Mamy sytuację, w której możemy utracić kilkaset miejsc pracy, natomiast w sposób niekontrolowany mogą wzrosnąć ceny ciepła. Dzisiaj, aby przejąć ten rynek, obietnice są takie, że wszystko będzie w porządku, ale znamy postępowanie władz Miasta Szczecina, że dzisiaj będzie w porządku, a za kilka miesięcy może być niekontrolowany wzrost cen ciepła – powiedział Jurek.


Jarosław Grudziński, główny inżynier Elektrowni Szczecin zaznaczył, że istniejące ciepłownie mają wystarczające moce do ogrzania miasta.

– Ta uchwała wskazuje tendencję, jaka jest obrana na dalszy tok działania władz miasta. Jeżeli w tej chwili wyznacza się taką tendencję, że wprowadzamy nowe źródła ciepła zaniżając wolumen sprzedaży z EC Szczecin i EC Pomorzany, to siłą rzeczy, to już teraz jest realne zagrożenie – uważa Grudziński.

Związkowcy zapowiedzieli, że we wtorek o 10 będą protestować przeciwko budowie kotłów gazowych, którą ma realizować spółka miasta i niemieckiego inwestora. Mieczysław Jurek przypomniał, że to właśnie lewica w Szczecinie sprzedała Niemcom Szczecińską Energetykę Cieplną.

Miasto na budowę kotłów gazowych w Ciepłowni Dąbska zamierza przeznaczyć sześć milionów złotych.

To wsparcie niemieckiego biznesu i zagrożenie dla miejsc pracy w ciepłowniach Polskiej Grupy Energetycznej – mówił Michał Jach. Polityk zwracał uwagę, że należące do PGE Elektrociepłownie Pomorzany i Szczecin mają nadwyżki mocy. A miasto nie ma wpływu na działania SEC kontrolowanego przez Niemców i tak samo będzie ze spółką New Cogen, powołaną do przebudowy Ciepłowni „Dąbska”.

Wejście miasta do spółki New Cogen to złoty interes dla Niemców – tak skomentował plany gminy Szczecin poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.

– Dzięki temu niemiecka firma moim zdaniem zmonopolizuje rynek dostaw ciepła i dystrybucji, co już posiada. Natomiast zła wiadomość dla naszych firm energetycznych, mówię tutaj o obu elektrociepłowniach, w które wpakowaliśmy grube pieniądze, aby spełniały bardzo wysokie normy ekologiczne. Bo jeżeli dojdzie do tej transakcji, no to najprawdopodobniej okaże się, że będą one po prostu niepotrzebne – mówi Dobrzyński.

W spółce New Cogen większość udziałów ma należeć pośrednio do niemieckiej firmy E.ON. tej samej która kontroluje Szczecińską Energetykę Cieplną. Sprzedaż SEC-u Niemcom to był ogromny błąd – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Powinna by w rękach polskich, a przede wszystkim w rękach szczecinian. To jest skandaliczny błąd, który został wiele lat temu popełniony. Z jednej strony błąd, z drugiej celowe działanie. Bo nie wierzę, że ci, którzy to organizowali, nie wiedzieli co robią. Chyba jest oczywiste dla wszystkich, że gdyby to było w rękach Miasta Szczecin, w rękach szczecinian, to wszelkie zyski zostawałyby w Szczecinie – mówi poseł PiS.

– Zmienimy tylko paliwo w istniejącej ciepłowni Dąbska z węgla na gaz – odpowiada Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. W ten sposób uzasadnia inwestycję. – Ta inwestycja i tak powstanie. Za nią jak wiemy odpowiada pośrednio nasz szczeciński SEC, który należy do koncernu E.ON. Tak czy siak tego typu inwestycja powstanie, bo jest ona dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jednocześnie jest wspierana przez Ministerstwo Klimatu.

Komunikat Polskiej Grupy Energetycznej:

Jakie będą skutki wsparcia przez władze Szczecina niemieckiego kapitału wbrew interesom mieszkańców?

  • Zamknięcia Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin
  • Utraty setek miejsc pracy dla mieszkańców Szczecina i okolic
  • Podwyższenie cen ciepła dla mieszkańców Szczecina
  • Zmniejszenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców
  • Brak zamówień dla lokalnych firm świadczących usługi na rzecz Elektrociepłowni Szczecińskich


Dlaczego zgoda na przystąpienie przez miasto Szczecin do Spółki New Cogen Sp. z o.o. jest niekorzystna dla mieszkańców?

  • Władze Szczecina zamierzają wesprzeć inwestycje niemieckiego koncernu E.ON, która doprowadzi do destabilizacji rynku ciepła w regionie.
  • Obecnie do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych jest pięć źródeł wytwórczych o możliwościach produkcyjnych znacznie przekraczającej zapotrzebowanie na ciepło, w tym dwie elektrociepłownie PGE.
  • Budowa nowego źródła kogeneracyjnego spowoduje, że wyprodukowanego ciepła w Szczecinie będzie za dużo. Za duża produkcja jest ogromnym problemem dla elektrociepłowni ponieważ ze względu na specyfikę branży (ciepło dystrybuuje się na rynku lokalnym), nie da się nadwyżek w żaden sposób sprzedać na innym rynku.
  • Dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła firmę SEC (należącą do firmy E-ON) polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE. Jeżeli powstanie nowa jednostka (przy wsparciu miasta) dystrybutor SEC (właściciel E-ON) będzie odbierał ciepło przede wszystkim z tego źródła, pomijając elektrociepłownie PGE.

Doprowadzi to do zamknięciem jednej z elektrociepłowni PGE. Pracę może stracić nawet 350 osób. Lokalne firmy stracą zamówienia.

  • Grupa PGE w ostatnim czasie przeprowadziła w obu elektrociepłowniach gigantyczne inwestycje w celu zabezpieczenia potrzeb ciepłowniczych miasta Szczecina.
  1. Elektrociepłownia Pomorzany – ponad 220 mln zł. – modernizacja oraz dostosowanie do wymagań środowiskowych
  2. Elektrociepłowni Szczecin – ponad 400 mln zł. – budowa biomasowego bloku
  • Inwestycje te zostały zrealizowane z myślą o długoterminowym zabezpieczeniu ciepła oraz energii elektrycznej dla mieszkańców Szczecina.

Władze Szczecina mogą doprowadzić do zniweczenia wielomilionowych inwestycji, utraty pracy przez mieszkańców i zmniejszenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Źródło: Radio Szczecin Fot. Pixabay

Related posts

Paweł Szefernaker: w ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. osób z Ukrainy

JK

UE/ Zachodniopomorski Poseł do PE Joachim Brudziński zabrał głos podczas debaty na temat międzynarodowego transportu morskiego

JK

Senacka komisja rozpatrzyła ustawę o czternastej emeryturze

Admin

Radni kolejny raz pochylą się nad alkoholem

AZ

Konstytucjonalista: ewentualna uchwała Sejmu o odwołaniu sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją; dotyczy to także zmian w składzie KRS

AZ

PUM będzie pierwszą uczelnią w Polsce z takim kierunkiem

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie