18.1 C
Szczecin
30 kwietnia 2024
Kultura Opinie Polska/Świat Wiadomości

Obraz Starowieyskiego „Boska Polska porwana przez pogańską Europę” wraca do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE w Brukseli

Obraz Franciszka Starowieyskiego „Boska Polska porwana przez pogańską Europę” powróci do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE w Brukseli. Przez ostatnie lata przechowywany był w magazynie.

„Po kilkunastu latach wraca do nas obraz +Boska Polska porwana przez pogańską Europę+. Stworzony został pod koniec lat 90. dla Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, przed wejściem (Polski) do Unii Europejskiej. To legendarny obraz, który będzie eksponowany przy naszym głównym wejściu” – powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Obraz „Divina Polonia Rapta Per Europa Profana” trafił do magazynu w 2011 roku, kiedy Stałe Przedstawicielstwo przeniosło się do nowej siedziby niedaleko ronda Schumana w Brukseli.

Dzieło nawiązuje do mitu o miłości Zeusa do fenickiej księżniczki Europy. Na obrazie porwana Europa siedzi się na grzbiecie biegnącego byka, chwytając za rękę personifikację Polski.

Artysta był jednym z najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych polskich malarzy, grafików, scenografów. Zmarł 23 lutego 2009 r. w wieku 79 lat.

Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 r. w Bratkówce koło Krosna na Podkarpaciu, w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, u Wojciecha Weissa i Michała Byliny. Uprawiał rysunek, plakat, malarstwo ścienne i scenografię. Wykształcił w malarstwie własny styl, charakteryzujący się m.in. rysunkową formą o kaligraficznej precyzji kreski.

Starowieyski zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się także malarstwem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jest twórcą tzw. Teatru Rysowania.

Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz m.in. Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA i Włoszech. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975-1976), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979-1982).

Źródło/PAP

Related posts

Konkurs wiedzy o piłkarskiej Pogoni Szczecin. Klub świętuje 75 lat

KM

Rau o działaniach Rosji: kolejne bardzo jaskrawe odejście od zasad prawa międzynarodowego

AZ

Konstytucjonalista: ewentualna uchwała Sejmu o odwołaniu sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją; dotyczy to także zmian w składzie KRS

AZ

Nadaj nazwę wyspie na Zalewie Szczecińskim!

Admin

Koszalin. Straż graniczna przejęła ponad 33 kg narkotyków o wartości blisko 2 mln zł

Admin

Podejrzewasz, że masz koronawirusa? Skorzystaj z teleporady

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie