14.3 C
Szczecin
11 sierpnia 2022
Kultura Opinie Polska/Świat Wiadomości

Obraz Starowieyskiego „Boska Polska porwana przez pogańską Europę” wraca do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE w Brukseli

Obraz Franciszka Starowieyskiego „Boska Polska porwana przez pogańską Europę” powróci do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE w Brukseli. Przez ostatnie lata przechowywany był w magazynie.

„Po kilkunastu latach wraca do nas obraz +Boska Polska porwana przez pogańską Europę+. Stworzony został pod koniec lat 90. dla Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, przed wejściem (Polski) do Unii Europejskiej. To legendarny obraz, który będzie eksponowany przy naszym głównym wejściu” – powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Obraz „Divina Polonia Rapta Per Europa Profana” trafił do magazynu w 2011 roku, kiedy Stałe Przedstawicielstwo przeniosło się do nowej siedziby niedaleko ronda Schumana w Brukseli.

Dzieło nawiązuje do mitu o miłości Zeusa do fenickiej księżniczki Europy. Na obrazie porwana Europa siedzi się na grzbiecie biegnącego byka, chwytając za rękę personifikację Polski.

Artysta był jednym z najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych polskich malarzy, grafików, scenografów. Zmarł 23 lutego 2009 r. w wieku 79 lat.

Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 r. w Bratkówce koło Krosna na Podkarpaciu, w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, u Wojciecha Weissa i Michała Byliny. Uprawiał rysunek, plakat, malarstwo ścienne i scenografię. Wykształcił w malarstwie własny styl, charakteryzujący się m.in. rysunkową formą o kaligraficznej precyzji kreski.

Starowieyski zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się także malarstwem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jest twórcą tzw. Teatru Rysowania.

Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz m.in. Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA i Włoszech. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975-1976), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979-1982).

Źródło/PAP

Related posts

Politico: Joachim Brudziński najczęściej zabierającym głos europosłem w debatach plenarnych PE

JK

W 77. rocznicę marszu śmierci lotników z obozu jenieckiego Stalag Luft IV, przy obelisku w Modrolesie, oddano hołd uczestnikom marszu i poległym alianckim żołnierzom. Oddano salwę honorową, odbył się Apel Pamięci i złożono kwiaty.

AZ

Bliskie spotkania z Twórczością Szekspira

Admin

IPN przekazał odnalezione dowody niemieckich zbrodni do Muzeum Treblinka

AZ

Grupa Azoty Police zakończyła rok 2020 dobrym wynikiem

Admin

Premier zaprezentował Polski Ład. Dodatkowe miliardy dla samorządów

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie