25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Lekarz
Porady Powiat Goleniowski Technology Wiadomości Zdrowie

Podejrzewasz, że masz koronawirusa? Skorzystaj z teleporady

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i lekarze specjaliści w poradniach specjalistycznych (AOS) mogą udzielać teleporad, czyli porad z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych (lub innych systemów łączności), nazywanych też poradami zdalnymi lub na odległość. Porady te są rozliczane w POZ w ramach stawki kapitacyjnej, a w poradniach specjalistycznych – finansowane dodatkowo.

– Dzięki teleporadom u lekarzy POZ pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu – zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać:

  • zalecenia
  • e-zwolnienie
  • e-receptę
  • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:

  • ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
  • ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
  • rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
  • skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Z wizyt na odległość mogą już korzystać pacjenci poradni specjalistycznych, np. onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej, pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli, zgodnie z ustalonym planem opieki i stanem pacjenta.

– Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznacza Adam Niedzielski, prezes NFZ. – Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim – dodaje szef Funduszu.

Przy korzystaniu z teleporad w poradniach specjalistycznych, należy korzystać z numerów telefonów wskazanych przez świadczeniodawców, a dostępnych na stronie internetowej ZOW NFZ w zakładce Gdzie się leczyć/ poradnie specjalistyczne.

Źródło: https://gs24.pl/podejrzewasz-ze-masz-koronawirusa-skorzystaj-z-teleporady/ar/c1-14854475

Related posts

Szczecin Magazyn z darami dla uchodźców potrzebuje wsparcia

AZ

Mieszkańcy Szczecina wyrazili się jasno w sprawie przyszłości Pioniera. „To jest historia”

AZ

MI: powstanie zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

AZ

Świnoujście/ Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo recepcjonisty

AZ

Koszalin/ Miejska spółka z finansowym wsparciem NFOŚiGW wybuduje spalarnię odpadów

JK

Dar Młodzieży wygrał drugi etap The Tall Ships Races

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie