11.1 C
Szczecin
5 maja 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Maski z bajkowymi postaciami do naświetlań dzieci w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Spiderman, Świnka Peppa czy postaci z Psiego Patrolu – to bohaterowie odwzorowani na maskach do naświetlań, przygotowanych przez pracowników Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Maski zostały stworzone specjalnie dla najmłodszych pacjentów, aby pomóc im w trudnym procesie leczenia.

„Pierwsza była dla chłopca o imieniu Kubuś; nie chciał pozwolić zrobić sobie maski. Poprosiłem naszą panią psycholog, żeby porozmawiała z nim, z jego mamą, i jednym z wniosków tej rozmowy było to, że można taką maskę pomalować tak, aby jakoś go przekonać. Kubuś wybrał Spidermana” – powiedział dziennikarzom Marek Boehlke z Zakładu Fizyki Medycznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

Dodał, że choć Kuby nie udało się wówczas przekonać do naświetlań, pomysł pozostał i sprawdza się u młodszych pacjentów. Maski, wykorzystywane podczas naświetlań nowotworów w obrębie głowy i szyi są przygotowywane indywidualnie dla każdego dziecka. Specjaliści liczą na to, że pozwoli to zdobyć zaufanie małych pacjentów i zmniejszyć ich niepokój.

„Sama radioterapia nie powinna być przykra, ale wymaga współpracy i tego, aby pacjent leżał. Ale jeśli odbiera ją jako przykrą i pacjent próbuje się uwalniać, szarpać, rusza się, radioterapia przestaje być tak precyzyjną, jaką powinna być” – wyjaśniał fizyk medyczny.

Jak powiedział, tworzy maski głównie według pomysłu dzieci, najbardziej popularne są obecnie postaci z kreskówki Psi Patrol.

„Była też Vaiana, Świnka Peppa, Kion z Lwiej Straży, Hulk, niedźwiadek z Maszy i Niedźwiedzia, dużo Batmanów – to akurat dość prosta maska” – opowiadał Boehlke.

Dodał, że do leczenia trudniej przekonać młodsze dzieci, czasem niełatwo zdobyć ich zaufanie, szczególnie gdy trafiają na naświetlania po operacjach i trudnych przeżyciach.

„O maskę Dartha Vadera poprosiła 16-letnia pacjentka, która chciała zachęcić (do naświetleń) młodszego od siebie chłopca, którego poznała w Klinice św. Mikołaja (Klinice Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej szczecińskiego szpitala klinicznego nr 2 – PAP), a który miał opory przed założeniem maski” – mówił Boehlke.

Niektóre maski wymagają nieco więcej pracy niż namalowanie na nich postaci – konieczne jest choćby doczepienie odpowiednio uformowanych uszu albo pyszczka. Niezbędne jest też przygotowanie się do stworzenia maski – a więc oglądanie kreskówek.

Źródło/PAP/TVP Szczecin

Related posts

Nowy zespół bojowy Formozy

KM

Lodołamacze ruszyły do akcji na Odrze

Admin

Pokonać SMA. Rozpoczęły się badania przesiewowe noworodków

Admin

Trwają prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin

Admin

Szczepienie przypominające. Wszyscy mogą przyjąć trzecią dawkę

KM

UE/ Zachodniopomorski Poseł do PE Joachim Brudziński zabrał głos podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie