14 C
Szczecin
15 maja 2024
Obchody szczecińskiego Grudnia'70
Historia Miasto Szczecin

Obchody szczecińskiego Grudnia’70

17 grudnia upłynie półwiecze od tragicznych wydarzeń, podczas których zginęło 16 osób, a prawie 300 zostało rannych. To w proteście przeciwko komunistycznej władzy. Wzburzeni robotnicy chcieli rozmawiać z władzą; tak rozpoczął się grudzień 1970 roku – przypomniał w Szczecinie prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.

Robotnicy przeszli pod Komitet Wojewódzki PZPR w Szczecinie, aby tam rozmawiać w sprawie podwyżek cen za żywność.

– Nikt nie chciał z nimi rozmawiać; jakże znamienne są słowa I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie. Powiedział, że „z hołotą nie będzie rozmawiał”. To pokazuje rzeczywisty stosunek władzy komunistycznej – podkreślił.

Podczas pacyfikacji Szczecina przez Ludowe Wojsko Polskie i Milicję Obywatelską zginęło 16 osób. Wśród nich były przypadkowe ofiary.

– Jedna z ofiar, Jadwiga Kowalczyk, młoda, 16-letnia dziewczyna, która chciała spojrzeć przez okno, co się dzieje… A ludzie giną też na ulicach, a później upokorzenie, nocne pogrzeby… – powiedział.

Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie wydał książkę zawierającą zdjęcia i biografie wszystkich 16 ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku w naszym mieście.

Źródło: Radio Szczecin 

Related posts

Został niecały miesiąc na usunięcie banerów wyborczych

AZ

Ślubowanie policjantów. Jest 29 nowych funkcjonariuszy

KM

Poznaliśmy laureatów nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego

AZ

Dofinansowanie programów wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi

Admin

Szczecin/ Po dwuletniej przerwie ulicami miasta przeszedł „Marsz dla Życia”

AZ

Politechnika Morska zakończyła rekrutację, będzie więcej studentów

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie