25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Miasto chce kupić jedno z najstarszych kin na świecie

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali we wtorek radni Szczecina. To jedno z najstarszych nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się tam w 1907 r.

Za kupnem kina głosowało wszystkich 27 obecnych na sesji radnych. Podczas październikowej sesji radni na ten cel zabezpieczyli w budżecie miasta 2 mln zł.

Pierwsze rozmowy na temat odkupienia kina prowadzono w 2021 r. w związku z tym, że jeden z jego właścicieli zapowiadał przejście na emeryturę. Jak mówiła na wtorkowej sesji rady miasta wiceprezydent Szczecina Anna Szotkowska, w planie jest sfinalizowanie do końca roku transakcji z obecnymi właścicielami.

„Aby zapewnić płynne przejęcie kina, jego stałe funkcjonowanie, mamy pewne uzgodnienia z właścicielami” – mówiła Szotkowska.

W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że nabycie lokalu, w którym jest kino, ma na celu „uchronienie przed likwidacją jednego z najstarszych, działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie”.

„Ze swoją unikatową historią, tradycją prezentowania najbardziej ambitnego repertuaru filmowego kino Pionier stanowi dobro społeczne i kulturalne miasta, a samo miejsce jego funkcjonowania jest świadkiem rozwoju światowej kinematografii, w związku z czym powinno być zachowane dla współczesnych i kolejnych pokoleń widzów” – napisano.

Dodano też, że wskazane jest „utrzymanie tradycji tego miejsca oraz podjęcie działań mających na celu kontynuację historycznej funkcji lokalu”.

Oficjalnie kino przy obecnej alei Wojska Polskiego (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 r. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 r. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 r. przez pięć lat nosiło nazwę Odra. W 2005 r. otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L’Idéal Cinéma – Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.

Źródło/PAP

Related posts

Zachodniopomorskie/ Naukowcy badają przyczynę śmierci ponad 60 jeńców wojennych z obozu na terenie Stargardu

AZ

Szczecin/ Otwarto zmodernizowaną izbę przyjęć szpitala MSWiA

JK

Umowa i pozwolenie na prace budowlane przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym

Admin

Od 10 października cała Polska w strefie żółtej, Koszalin w strefie czerwonej

Admin

IPN Szczecin. Poszukiwania świadków ws. zabójstwa Józefa Bosia ps. Lot

Admin

Zachodniopomorskie/ 20 defibrylatorów trafi do miejscowości nadmorskich

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie