13 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Polityka Powiat Koszaliński Wiadomości

Ponad tysiąc gmin gotowych do dystrybucji surowca. Koszalin już zbiera informacje

Ponad tysiąc gmin w całym kraju przygotowuje się do dystrybucji węgla. Informacje o osobach zainteresowanych preferencyjnym zakupem surowca zbiera m.in. Koszalin. Miastu pozwoli to na oszacowanie, ile węgla powinien kupić, by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Dystrybucję węgla przez samorządy umożliwi przyjęta ostatnio ustawa, którą obecnie zajmuje się Senat.

Wysokie ceny, bo przekraczające w składach ponad 3 tysiące złotych za tonę węgla, milionom Polaków spędzają sen z powiek. Pomóc znacząco obniżyć ceny węgla ma współpraca rządu z samorządem lokalnym. Kolejne gminy deklarują chęć dystrybuowania surowca. W Koszalinie dystrybucją ma się zająć Miejska Energetyka Cieplna.

– Chcemy pomóc mieszkańcom Koszalina w pozyskaniu tańszego węgla, stąd poprosiliśmy, aby zorientować się, jaka jest skala potrzeb, aby mieszkańcy telefonicznie poinformowali Centrum Usług Społecznych, o tym, że są zainteresowani i w jakiej wielkości – powiedział Robert Grabowski z Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Do piątku, Centrum Usług Społecznych zbiera informację pod nr telefonu: 572 352 118. Zdaniem miasta – pozwoli to na oszacowanie, ile węgla kupić, by zabezpieczyć potrzeby mieszkańców. W Sławnie gromadzenie danych już się zakończyło. – W ciągu 2 dni wypłynęło 75 zgłoszeń, są też zapytania telefoniczne, więc widać, że to rośnie. Na pewno trochę tego węgla w Sławnie będzie potrzebne – mówi Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Do środy – chęć preferencyjnego zakupu węgla, osobiście w urzędzie, telefonicznie lub mailowo, mogą też zgłaszać mieszkańcy Międzyzdrojów.

– Z dużą dawką prawdopodobieństwa na dziś możemy powiedzieć, że wykonamy tę zadanie przez spółkę miejską, aby maksymalnie zminimalizować koszty tego węgla dla odbiorców – dodał Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.

Przepisy, umożliwiające dystrybucję i sprzedaż węgla przez samorządy w czwartek przyjął Sejm. Ustawa trafiła teraz do Senatu. – Rozwiązanie przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw indywidualnych oraz istotnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego najbardziej potrzebujących – mówił 20 października w Sejmie Tomasz Ławniczak, poseł PiS.

Zgodnie z przepisami, maksymalna cena węgla dla odbiorcy wyniesie 2000 złotych za tonę. Jednak przy uwzględnieniu wprowadzonego wcześniej dodatku węglowego surowiec będzie można kupić za 1000 złotych. By kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy muszą złożyć w gminie wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego, który po nowelizacji ma być przyznawany na jeden piec, a nie jak dotąd na jedno gospodarstwo domowe. Według wyliczeń rządu, surowiec od samorządów mogą nabyć nawet 4 miliony Polaków.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej

JJ

7 edycja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” Fundacji Polskich Wartości

Admin

Od 1 października nie dojdzie do przedawnienia przestępstw pedofili

AZ

W Świnoujściu rozpoczęła się budowa portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

AZ

Miasto chce pomóc lokalnym przedsiębiorcom. Są plany zwolnienia z podatku od nieruchomości

Admin

Baltic Pipe coraz bliżej

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie