25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Wystawa „Jak to z drewnem było” w Muzeum Narodowym

Dawne narzędzia służące rzemieślnikom pracującym z drewnem, ale też drewniane wyroby – meble, narzędzia rolnicze, wyroby bednarskie – prezentowane są na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycja „Jak to z drewnem było” będzie czynna do 3 marca.

„Mamy narzędzia od początkowej fazy obróbki drewna, czyli od momentu, w którym drwal znajduje się w lesie, po narzędzia bardzo specjalistyczne, dzięki którym można zrobić obiekty piękne, o wyjątkowej fakturze” – powiedziała kuratorka wystawy Iwona Karwowska z Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Na wystawie znalazło się około 300 eksponatów, przede wszystkim obiektów używanych w życiu codziennym, głównie przez rzemieślników – stolarzy, bednarzy, kołodziejów. Większość przedmiotów pochodzi z XIX i początku XX wieku.

Można zobaczyć m.in. topory, siekiery, strugi, piły, heble, różne rodzaje narzędzi pomocniczych, a także dekorowane meble. Najstarszym obiektem jest kwatera ołtarzowa z XV wieku.

Wystawa zorganizowana jest w formie m.in. warsztatów rzemieślników, ale także „jarmarku”, na którym mogą oni sprzedawać swoje przedmioty.

„Wiele narzędzi stosuje i cieśla, i kołodziej, i stolarz, i bednarz, a także inni rzemieślnicy, którzy pracują z drewnem – to dłuto, piła, ośnik, siekiera. Specyficzny natomiast np. dla bednarza jest wątornik – narzędzie, które tworzy rowek w dnie beczki, aby można było wsadzić tam klepki” – wyjaśniała Karwowska.

Na wystawie znajduje się też ława bednarska, zwana kobyłką lub kobylicą, używana do podtrzymywania obrabianych i struganych klepek.

„Ta na naszej wystawie nie jest zwyczajna. Niektórzy uważają, że przedstawia lwa, inni – że małpę albo jeszcze inne zwierzę. Ktoś, kto ją stworzył, musiał mieć poczucie humoru” – zauważyła muzealniczka.

Wystawie przedmiotów towarzyszą także fotografie z archiwum Muzeum Narodowego, przedstawiające rzemieślników i ich wyroby, pochodzące z terenów Pomorza Zachodniego.

Ekspozycja „Jak to z drewnem było” będzie czynna do 3 marca przyszłego roku w gmachu głównym muzeum przy Wałach Chrobrego.

Źródło/PAP

Related posts

Buda: liczymy, że dzięki ułatwieniom w przekształcaniu budynków usługowych i handlowych powstanie kilka tys. mieszkań

JK

Jarosław Kaczyński: Budowa tunelu pod Świną to element szerszego planu

Admin

Chcieli sprawdzić, jak płonie magazyn z butlami z butanem. Jest akt oskarżenia przeciwko trzem podpalaczom

Admin

Ważna informacja dla Polaków z pogranicza pracujących w Niemczech

Admin

Mielno z certyfikatem gminy przyjaznej seniorom. Tu czują się jak w domu

AZ

Zmiany w funkcjonowaniu miasta

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie