14.8 C
Szczecin
2 maja 2024
Kultura Miasto Szczecin Wiadomości

Wystawa „Jak to z drewnem było” w Muzeum Narodowym

Dawne narzędzia służące rzemieślnikom pracującym z drewnem, ale też drewniane wyroby – meble, narzędzia rolnicze, wyroby bednarskie – prezentowane są na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycja „Jak to z drewnem było” będzie czynna do 3 marca.

„Mamy narzędzia od początkowej fazy obróbki drewna, czyli od momentu, w którym drwal znajduje się w lesie, po narzędzia bardzo specjalistyczne, dzięki którym można zrobić obiekty piękne, o wyjątkowej fakturze” – powiedziała kuratorka wystawy Iwona Karwowska z Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Na wystawie znalazło się około 300 eksponatów, przede wszystkim obiektów używanych w życiu codziennym, głównie przez rzemieślników – stolarzy, bednarzy, kołodziejów. Większość przedmiotów pochodzi z XIX i początku XX wieku.

Można zobaczyć m.in. topory, siekiery, strugi, piły, heble, różne rodzaje narzędzi pomocniczych, a także dekorowane meble. Najstarszym obiektem jest kwatera ołtarzowa z XV wieku.

Wystawa zorganizowana jest w formie m.in. warsztatów rzemieślników, ale także „jarmarku”, na którym mogą oni sprzedawać swoje przedmioty.

„Wiele narzędzi stosuje i cieśla, i kołodziej, i stolarz, i bednarz, a także inni rzemieślnicy, którzy pracują z drewnem – to dłuto, piła, ośnik, siekiera. Specyficzny natomiast np. dla bednarza jest wątornik – narzędzie, które tworzy rowek w dnie beczki, aby można było wsadzić tam klepki” – wyjaśniała Karwowska.

Na wystawie znajduje się też ława bednarska, zwana kobyłką lub kobylicą, używana do podtrzymywania obrabianych i struganych klepek.

„Ta na naszej wystawie nie jest zwyczajna. Niektórzy uważają, że przedstawia lwa, inni – że małpę albo jeszcze inne zwierzę. Ktoś, kto ją stworzył, musiał mieć poczucie humoru” – zauważyła muzealniczka.

Wystawie przedmiotów towarzyszą także fotografie z archiwum Muzeum Narodowego, przedstawiające rzemieślników i ich wyroby, pochodzące z terenów Pomorza Zachodniego.

Ekspozycja „Jak to z drewnem było” będzie czynna do 3 marca przyszłego roku w gmachu głównym muzeum przy Wałach Chrobrego.

Źródło/PAP

Related posts

Szefernaker: nowe rozwiązania dla samorządów w Programie Inwestycji Strategicznych

JK

Kołobrzeg/ Komornik z Białogardu winny m.in. przekroczenia uprawnień i popełnienia przestępstw razem z żoną

AZ

Szczecin/ Medycy organizują szkolenia z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego dla obywateli Ukrainy

JK

Zachodniopomorskie/ 1152 nowe zakażenia koronawirusem w regionie

JK

Dofinansowanie remontu zabytków w regionie

KM

Szczecin/ Ponad tysiąc porad prawnych i informacji w 2022 r. udzieliło Stowarzyszenie Solidarne Kobiety Zawsze

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie