17.9 C
Szczecin
14 czerwca 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Zakończono próbne obciążenia na wiadukcie i moście kolejowym na Regalicy

Zakończyły się próbne obciążenia na wiadukcie i moście kolejowym na Regalicy. W listopadzie planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie – poinformował wykonawca firma Budimex. Inwestycja zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej i zapewni ciągłość ruchu kolejowego

„Zbliżamy się do końca naszej inwestycji. Nowy most łączący oba brzegi Regalicy to ponad 2800 ton stali i 10 tys. elementów. Stary most został rozebrany i nie stanowi już przeszkody w żegludze” – poinformował w komunikacie prasowym dyrektor kontraktu Budimex SA. Sławomir Krekora.

Most kolejowy na Regalicy charakteryzował się niskim prześwitem, co ograniczało żeglugę śródlądową. Jedynie podnoszenie zwodzonego przęsła umożliwiało przepływ barek, lodołamaczy i jednostek technicznych. Czynność ta była pracochłonna i dawała zaledwie 12,73 m szerokości szlaku żeglownego pod przęsłem.

Aby umożliwić ruch jednostek żeglugi śródlądowej pod mostem, ruch pociągów musiał być zatrzymany na czas otwarcia przęsła zwodzonego mostu. Z kolei ruch barek pod mostem był zatrzymywany na czas, kiedy przęsło mostu było opuszczone, aby umożliwić wykonywanie przewozów kolejowych. Przebudowany most o długości 276 m zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej i zapewni ciągłość ruchu kolejowego.

Jak poinformował wykonawca, wybudowane zostały dwa nowe tory pozwalające poruszać się pociągom z prędkością ponad 100 km/h. Umożliwiony zostanie również swobodny przepływ jednostkom pływającym, w tym zlokalizowanym w pobliskiej bazie lodołamaczom. W zakres inwestycji wchodzi również przebudowa 12 km torów i budowa nowego peronu.

W trakcie przeprowadzonych prób obciążeniowych wykorzystano cztery lokomotywy o łącznej masie 480 ton do obciążeń statycznych oraz lokomotywę o masie 120 ton do próby dynamicznej. Prędkość pojazdów w próbach została stopniowo zwiększana od 10 km/h do ponad 100 km/h, osiągając maksymalną prędkość eksploatacyjną.

Na ukończeniu są prace związane z układaniem nawierzchni torowej i budową sieci trakcyjnej. Zakończono też kluczowe etapy prac związanych z budową murów oporowych nasypu kolejowego oraz wiaduktu drogowego, który umożliwi bezkolizyjny przejazd ul. Szklaną pod linią kolejową 273 relacji Szczecin – Wrocław. Oddano również do użytku nowy budynek nastawni, w którym uruchomiono komputerowy system sterowania ruchem kolejowym na stacji.

Wartość inwestycji realizowanej dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i PKP PLK to ok. 282 mln zł netto. W listopadzie planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.


Źródło/PAP

Related posts

Ostatni dzień darmowego molo

AZ

Policyjna akcja „prędkość” na drogach. Kierowcy – noga z gazu

KM

Zachodniopomorskie/ Druga edycja Akcji Czysta Odra – od 28 kwietnia

AZ

Zachodniopomorskie/ Rusza policyjna akcja „Bezpieczne ferie 2022”

AZ

Retencja korytowa przywróci funkcje nawadniające systemów melioracyjnych – Rozmowa

Admin

Ok. miliona seniorów otrzyma 13. emeryturę jeszcze w marcu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie