25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Opinie Polska/Świat Wiadomości

Karpacz’23: polskie instytucje rozwoju są już na poziomie tych z Europy Zachodniej

„Mamy szansę przeskoczyć do pierwszej ligi, jeśli zrealizujemy najważniejsze inwestycje. Z CPK i systemem energetycznym zbudowanym w oparciu o elektrownie atomowe i offshore będziemy mieli zupełnie inną gospodarkę” – mówił w Karpaczu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W Polsce działa sześć instytucji rozwoju: Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zrzesza je Grupa PFR, której wartość bezpośrednich inwestycji przekracza dziś 12 mld zł.

Podczas panelu dyskusyjnego „Polski system instytucji rozwoju na tle rozwiązań europejskich” prezes Paweł Borys wyjaśnił, że w jest zwolennikiem złotego środka, jeśli chodzi o poziom interwencji państwa w gospodarkę.

„Nie akceptuję skrajności. Nie zgadzam się z kimś, kto uważa, że państwo jest niepotrzebne i najlepiej nie płaćmy podatków. Z drugiej strony odrzucam pogląd, że państwo powinno bardzo mocno wkraczać i zastępować sektor prywatny. Jestem za aktywną polityką gospodarczą państwa” – tłumaczył Paweł Borys.

I porównywał interwencjonizm do lekarstwa, które leczy, jeśli się je odpowiednio dawkuje, ale gdy się przedawkuje, może zaszkodzić. Zdaniem prezesa, skala interwencji państwa w gospodarkę podczas pandemii i kryzysu energetycznego była uzasadniona, jednak obecnie państwo powinno się z tego procesu wycofywać, by nie tworzyć nierównowagi w gospodarce.

„Jeśli chodzi o kwestię własności, widzę państwo, bardziej jako regulatora niż właściciela, ale zgadzam się z tym, że w sektorach strategicznych, jak infrastruktura energetyczna, jest miejsce na to, aby państwo było właścicielem” – mówił Paweł Borys.

Prezes PFR przekonywał, że w największych gospodarkach Europy rola instytucji rozwoju w kreowaniu polityki ekonomicznej wzrasta. Rządy tych państw wiedzą bowiem, że w wielu krajach na świecie – choćby w Chinach – interwencjonizm jest na znacznie wyższym poziomie.

„Wolny handel na świecie jest tylko częściowo wolny. Musimy mieć świadomość, że wiele krajów stosuje różne formy wspierania swoich przedsiębiorstw. Nie możemy o tym zapominać” – przekonywał Paweł Borys.

Jego zdaniem dzięki silnym podmiotom wchodzącym w skład Grupy PFR, rodzime firmy już od poziomu startupu mogą liczyć na podobne wsparcie jak za granicą. Prezes podkreślał, że polskie instytucje rozwoju są już na takim samym poziomie, jak w najlepiej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej.

„Są nowoczesne i dysponują podobną siłą finansową, jak podmioty na tamtych rynkach. Po to, by w trudnych chwilach, jak pandemia, a także na co dzień polskie przedsiębiorstwa i inwestorzy mogli liczyć na podobne wsparcie, jak ich konkurenci za granicą” – mówił prezes.

I podkreślał, że jest kilka dużych wyzwań stojących przed polską gospodarką, jak choćby transformacja energetyczna, przyspieszenie cyfryzacji, rozwój sektora nowych technologii. Ponadto Polska powinna kontynuować duże projekty strategiczne – Centralny Port Komunikacyjny i dające niezależność energetyczną elektrownie atomowe. Ten ostatni projekt jest ważny również dlatego, że daje Polsce szanse na tanią energię, która na dekady zapewni konkurencyjność polskiego przemysłu.

„CPK jest absolutnie projektem transformacyjnym dla polskiej gospodarki. Jeśli Polacy będą mieli więcej bezpośrednich połączeń ze światem, wiele instytucji i firm chętniej będzie otwierało tu swoje siedziby. Logistyka to bardzo dobry biznes” – mówił Paweł Borys.

Warunkiem szybkiego rozwoju polskiej gospodarki – zdaniem prezesa PFR – będzie zmobilizowanie w najbliższej dekadzie olbrzymich środków na sfinansowanie najważniejszych inwestycji.

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023 odbywa się w dniach 5-7 września. To największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, miejsce, w którym od ponad 30 lat spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i świata.

Źródło/PAP

Related posts

Mężczyzna z objawami koronawirusa zgłosił się na posterunek w Gryficach

Admin

Zjawiskowy proMODERN zainaugurował rezydenturę artystyczną w Filharmonii

AZ

Największa strefa sportowo-rekreacyjna w Kamieniu Pomorskim

AZ

Grupa Azoty rozwija działalność w Peru i otworzy oddział spółki zależnej

JK

Polska Żegluga Morska: MS Polesie bierze udział w akcji ratowniczej, zostanie na miejscu do jej zakończenia; poszukiwane są cztery osoby

AZ

Centrum Dialogu Przełomy świętuje swoje 7-lecie 

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie