9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Miasto Szczecin Nauka Zdrowie

Konsorcjum zbuduje nowy obiekt dla PUM-u

To początek inwestycji – powstanie nowy obiekt kliniczno-dydaktyczno-badawczy PUM, wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.

Dziś podpisano umowę na realizację zadania wartego 519 mln złotych. Było to możliwe po przekazaniu przez minister zdrowia Katarzynę Sójkę dodatkowych 210 mln zł z budżetu państwa.

Przetarg wygrało konsorcjum firm Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. oraz PORR S.A.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prof. Bogusław Machaliński, nie krył radości. Jak mówił, to szczęśliwy i epokowy dzień: – To inwestycja, która będzie służyć pokoleniom – lekarzy, profesjonalistów medycznych, nauczycieli akademickich i studentów. A przede wszystkim – pacjentów. Dzięki tym pieniądzom, otrzymanym z dotacji rządowej jesteśmy w stanie stanąć w szeregu najbardziej nowoczesnych ośrodków naukowo-badawczych i klinicznych w tej części Europy.

Inwestycja powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Doraco przyznała, że nie było łatwo: – Dwie duże firmy usiadły i powiedziały: „zróbmy to razem, połączmy najlepsze doświadczenia”. Tak też się stało, jestem pewna, że z tej obietnicy się wywiążemy, liczymy na państwa wsparcie i zaangażowanie, wtedy kiedy my będziemy projektować i na razie na papierze finalizować to, co państwo sobie w głowie wymarzyli.

Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR S.A. zaznaczył, że liczy na współpracę zarówno uczelni, jak i szpitala: – Wy tam będziecie pracować, uczyć studentów i wydaje mi się, że jeżeli będziecie widzieć co robimy i mówić, co chcecie, to będziemy was słuchać. Taka jest nasza rola, po prostu jesteśmy dla was…

Za koncepcję budowlaną, wykonawczą i projekt wnętrz odpowiada Biuro Architektoniczne Dedeco.

Nowy budynek zajmie mniej więcej połowę niecki przy ulicy Unii Lubelskiej. Będzie tam między innymi Centrum Medycyny Translacyjnej czy Collegium Pharmaceuticum.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. Robert Stachnik

Related posts

Drugi dzień Jarmarku Szczecińskiego na Jasnych Błoniach

AZ

Trwają prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin

Admin

Sejm/ Hoc (PiS): wypełniamy konstytucyjne prawo ochrony zdrowia; KO: propagowaliście donosicielstwo

AZ

Częściowe zaćmienie Słońca widziane w Szczecinie

AZ

Jedni zamykają inni ograniczają

Admin

Postępy prac na Węźle Głębokie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie