9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Świnoujski Ważne Wiadomości

Miliardy dofinansowania na tor podejściowy do portu w Świnoujściu

Nowy tor podejściowy do portu w Świnoujściu otrzyma dofinansowanie w wysokości 7,33 miliardów złotych, z czego około 2,8 miliarda to środki unijne.

Umowę podpisali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Urzędu Morskiego w Szczecinie w obecności przedstawicieli resortów funduszy i polityki regionalnej oraz infrastruktury.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział podczas konferencji prasowej, że celem inwestycji są zwiększenie bezpieczeństwa i przepustowości trasy wodnej.

Mówimy tu o pogłębieniu do 17 metrów toru wodnego o szerokości 500 metrów. To są już tory wodne przystosowane do dużych jednostek, które powodują, że nasza infrastruktura portowa będzie się rozwijała a transport towarów pomiędzy krajami poza unijnymi będzie również mógł być zwiększony – powiedział Puda.

Głębokość obecnie funkcjonującego toru wynosi 14,5 metra, a jego część przebiega poza polskimi obszarami morskimi. Trasa nowej inwestycji będzie w całości położona na terenie naszego kraju.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zaznaczył, że obecnie rozpoczyna się proces projektowania.

Zakładamy, że budowa inwestycji zakończy się w terminie. Terminal 2027, całość inwestycji 2029. Jest to realizacja naszych obietnic wpisująca się w cały proces rozwoju portów – podkreślił.

Budowa nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu jest częścią programu rządu na lata 2023-2029. Całkowita wartość programu wynosi 10,26 miliardów złotych.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. Twitter/ Grzegorz Puda

Related posts

Szczecin/ Akademia Sztuki kupiła zabytkowy Pałac Joński

AZ

Zwłoki na plaży w Ustroniu Morskim

Admin

Sejm/ Większość klubów za projektem noweli ws. ryczałtu sieci szpitali i kredytów na studia medyczne

AZ

GDDKiA – wraca budowa drogi przy węźle Kijewo!

Admin

Dzień Pracownika Socjalnego. Wyróżnienia od wojewody

AZ

Centrum nauki w 65-tysięcznym Stargardzie pokazuje, jak fundusze UE zmieniają polską rzeczywistość

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie