25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Infrastruktura Powiat Świnoujski Ważne

W poniedziałek przedwstępna umowa na terminal kontenerowy w Świnoujściu

To już pewne. W najbliższy poniedziałek Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście podpisze umowę przedwstępną z belgijsko – katarskim konsorcjum na budowę Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu.

Dzięki tej inwestycji, w Świnoujściu będą rozładowywane największe kontenerowce, które m.in. pływają do Chin.

Aby inwestycja doszła do skutku, polski rząd zdecydował o sfinansowaniu budowy nowego
podejścia do portu w Świnoujściu – mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. – My przede wszystkim odpowiadamy za budowę toru podejściowego i infrastruktury dostępowej. To wszystko przeszło już przez Komitet Stały Rady Ministrów. Program wieloletni, który jest finansowany z budżetu państwa i różnych źródeł na kwotę 10 miliardów złotych.

To pierwsza inwestycja Katarczyków w naszym regionie – mówi prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś. – Konsorcjum to firma Deme Concessions oraz Qterminals z Kataru. Inwestycja dla Katarczyków jest priorytetową w Europie. Oni wchodzą na rynek północnej Europy, ponieważ na południu już działają. Natomiast Deme Concessions to część dużej grupy Deme, która specjalizuje się w pracach związanych z pogłębianiem różnych akwenów.

Głębokowodny Terminal Kontenerowy powstanie na pirsie na morzu, koszt inwestycji to kilka miliardów złotych. Po zakończeniu inwestycji port w Świnoujściu będzie obsługiwał statki, które nigdy nie cumowały w tym porcie.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. ZMPSiŚ

Related posts

Zachodniopomorskie/ Kończy się przebudowa linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

AZ

Seniorzy z Krosina w gminie Grzmiąca mają swój klub

Admin

Świnoujście: utrudnienia komunikacyjne podczas akcji usuwania bomby Tallboy

Admin

Koszalin/ Magistrat wydłuża godziny urzędowania wz. z rejestracją Ukraińców

AZ

Prezes Energinet: Baltic Pipe zacieśnił współpracę Danii i Polski

AZ

Rusza świnoujska FAMA

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie