12.8 C
Szczecin
30 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Będzie praca dla ratowników na statkach. Jedyne takie studia w Polsce

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie rusza nowy i jedyny taki kierunek studiów w Polsce. To Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore. Uczelnia zapewni przyszłym studentom praktyczne szkolenie, między innymi w Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego, z którą podpisała umowę.

Nowy kierunek już cieszy się dużym powodzeniem wśród tegorocznych maturzystów. – Mamy w tej chwili już pierwszych kandydatów zarejestrowanych na te 36 miejsc. Liczba zarejestrowanych kandydatów przekracza znacząco w tej chwili chętnych – wyjaśnia prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM w Szczecinie.

Przed przyszłymi ratownikami dwa egzaminy – teoretyczny i sprawnościowy, potem 3-letnie, dzienne studia licencjackie, a niewykluczone, że w przyszłości również magisterskie. To jeden kierunek o wielu możliwościach – zapewniają władze uczelni.

– Będą zatrudniani również w sektorze morskim, czyli jednostki pływające, które będą miały na swoich pokładach ambulatoria i takie mini oddziały, łóżka szpitalne, dalekorejsowe jednostki będą mogły zatrudnić ratownika medycznego – dodaje prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM w Szczecinie.

Zatrudnienie znajdzie również w sektorze offshore, czyli na przykład, na platformach wiertniczych czy w morskich elektrowniach wiatrowych. – Te możliwości dodatkowe, szkolenia odnośnie kursów wodnych, to jak najbardziej poszerza możliwości potencjalnego ratownika medycznego. W zakresie zwykłego ratownictwa medycznego nie ma takich szkoleń, nie ma takiej współpracy na wodzie, więc myślę, że to jest bardzo zachęcające dla młodzieży – tłumaczy Karolina Gil z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Uczelnia będzie współpracować z Politechniką Morską oraz z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Umowa właśnie została podpisana. Studenci będą – razem z zawodowymi ratownikami – wyjeżdżać na zgłoszenia i co ważne odbywać zajęcia w – jedynym w Polsce – Centrum Symulacji Medycznych.

– Liczę na to, że pewna część studentów po ukończeniu studiów podejmie pracę w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, tym bardziej że będzie znała zarówno potencjał, jak i możliwości rozwoju pracując w WSPR. Nie ukrywam, że aktualnie brakuje nam ratowników medycznych. W tej chwili, bym w ciemno, zatrudnił, nie zastanawiając się około 25-30, w skali województwa – powiedział Roman Pałka, dyr. Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Rekrutacja na kierunek Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore trwa do 11 lipca.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: SAR

Related posts

Kolejna kamienica w centrum Szczecina przeszła rewitalizację

AZ

EBI: wsparcie rządów odegra kluczową rolę przy łagodzeniu wpływu wojny na gospodarki UE

JK

Plaga komarów w Szczecinie. Miasto w końcu wkracza do boju

AZ

Sejm/ Większość klubów za projektem noweli ws. ryczałtu sieci szpitali i kredytów na studia medyczne

AZ

Wigilia grekokatolików i prawosławnych

AZ

Bank Światowy: 40 mln euro w rozwój firm technologicznych m.in. w Polsce

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie