10.8 C
Szczecin
24 września 2023
Infrastruktura Powiat Świnoujski Ważne Wiadomości

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU OTWARTY

Tunel pod rzeką Świną łączący wyspy Wolin i Uznam został w piątek oficjalnie otwarty. Mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali na to latami.

Świnoujście położone jest po dwóch stronach rzeki Świny i dotychczas te dwie części łączyły tylko przeprawy promowe. I choć były pewną atrakcją dla turystów, to już wielogodzinne oczekiwanie w szczycie sezonu, żeby się na nie dostać już nie.

Uroczyste otwarcie 1,5-kilometrowego tunelu rozpoczęło się w samo południe z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli Komisji Europejskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

„Polska racja stanu to jedność naszego państwa, jego siła, jego sprawność, jego gotowość do wykonywania wszelkich zadań. Jego gotowość do kierowania tym wielkim i ważnym, decydującym dla naszej przyszłości procesem doganiania przez Polaków, przez nasz naród poziomu życia, poziomu gospodarczego, kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli na zachodzie Europy więcej historycznego szczęścia niż my” – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Ten proces trawa i to co dzisiaj się staje, otwarcie tego tunelu, a przedtem jego budowa, jest aktem, który odnosi się do Świnoujścia, do komfortu życia w tym mieście, do łączności z całym Pomorzem Zachodnim i całą Polską, ale odnosi się także do tych największych spraw naszego narodu” – dodał Kaczyński.

Pierwsi kierowcy pojadą nową przeprawą wieczorem. W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h; przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu. 

Źródło: media Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

Zachodniopomorskie/ Prawie 500 interwencji pogotowia, blisko 150 w związku z urazami po upadkach na śliskiej nawierzchni

AZ

Koszalin/ W procesie ws. pożaru escape roomu i śmierci pięciu nastolatek zeznawała m.in. dyżurna operacyjna PSP

AZ

Szczecin/ Nowe wydanie historycznego opracowania o Niebuszewie i Niemierzynie

AZ

Szczecin/ Otwarto nową komorę dymowa w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2

AZ

Pandemia Covid-19 nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia w skali globalnej

AZ

Wyjątkowy pomnik Ofiar Grudnia ’70 odsłonięto na Cmentarzu Centralnym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie