25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Infrastruktura Powiat Świnoujski Ważne Wiadomości

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU OTWARTY

Tunel pod rzeką Świną łączący wyspy Wolin i Uznam został w piątek oficjalnie otwarty. Mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali na to latami.

Świnoujście położone jest po dwóch stronach rzeki Świny i dotychczas te dwie części łączyły tylko przeprawy promowe. I choć były pewną atrakcją dla turystów, to już wielogodzinne oczekiwanie w szczycie sezonu, żeby się na nie dostać już nie.

Uroczyste otwarcie 1,5-kilometrowego tunelu rozpoczęło się w samo południe z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli Komisji Europejskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

„Polska racja stanu to jedność naszego państwa, jego siła, jego sprawność, jego gotowość do wykonywania wszelkich zadań. Jego gotowość do kierowania tym wielkim i ważnym, decydującym dla naszej przyszłości procesem doganiania przez Polaków, przez nasz naród poziomu życia, poziomu gospodarczego, kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli na zachodzie Europy więcej historycznego szczęścia niż my” – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Ten proces trawa i to co dzisiaj się staje, otwarcie tego tunelu, a przedtem jego budowa, jest aktem, który odnosi się do Świnoujścia, do komfortu życia w tym mieście, do łączności z całym Pomorzem Zachodnim i całą Polską, ale odnosi się także do tych największych spraw naszego narodu” – dodał Kaczyński.

Pierwsi kierowcy pojadą nową przeprawą wieczorem. W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h; przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu. 

Źródło: media Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

Po raz kolejny w poselskich ławach zasiądzie trójka posłów ze Szczecinka

AZ

Szczecin/ Otwarto wystawę poświęconą żołnierkom Armii Krajowej

AZ

Zachodniopomorskie/ Zakończyły się prace związane z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin

AZ

Milionowe długi, co piąty nie płaci czynszu

AZ

Systemy bezpieczeństwa w budowanym tunelu. Będą ciekawostki

AZ

CBA zakończyło kontrolę na Uniwersytecie Szczecińskim

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie