14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Ważne Wiadomości Zdrowie

Zachodniopomorskie/ Blisko 25,7 mln zł dla szpitali w regionie

Blisko 25,7 mln zł otrzymało 20 zachodniopomorskich szpitali w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki przyznano na inwestycje i sprzęt dla placówek.

„Te ponad 25 mln przekazanych środków to realne wzmocnienie szpitalnictwa – mówimy tu o zakupie bardzo różnego sprzętu, który oczywiście docelowo ma pomagać wszystkim pacjentom” – powiedział w poniedziałek w Szczecinie minister zdrowia Adam Niedzielski podczas podpisania umów na dofinansowanie.

Dodał, że ta uroczystość to dobra okazja do podsumowania „wysiłku państwa polskiego, które w trakcie całego okresu pandemii dokonało ogromnych inwestycji w ramach wzmacniania potencjału infrastrukturalnego polskiego szpitalnictwa”.

„Można powiedzieć, że o ile pandemia była tragicznym doświadczeniem z punktu widzenia epidemiologicznego, to z punktu widzenia poziomu infrastruktury polskiego szpitalnictwa oznacza gwałtowne przyspieszenie” – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Wskazał, że ten kryzys zostawi cały system szpitalnictwa „w lepszej sprawności” organizacyjnej i infrastrukturalnej.

Dodał, podsumowując ostatnie dwa lata pandemii, że „mamy do czynienia z sytuacją, w której przez cały okres wydatki majątkowe osiągnęły czy nawet przekroczyły wartość 5 mld zł”.

„Warto sobie zdać sprawę, jak potężny to jest zastrzyk, jak potężne dofinansowanie, które dotyczyło bardzo wielu elementów” – powiedział Niedzielski, przypominając o m.in. o konieczności budowania specjalnych grodzi i rozwiązań architektonicznych na początku pandemii.

Minister zdrowia zaznaczył, że 5 mld zł to w 2020 r. ponad 1,1 mld zł, w kolejnym roku ponad 1,5 mld, a rok 2022 r. jest „rekordowy” – nakłady mają wynieść prawie 2,7 mld zł.

„Trzeba sobie bardzo wyraźnie powiedzieć, że w trakcie pandemii polskie szpitale zostały unowocześnione pod względem wyposażenia w sposób, powiedziałbym, rewolucyjny” – wskazał.

Podkreślił, że bardzo ważnym źródłem finansowania był Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, ale najwięcej wydatków majątkowych na podmioty lecznicze pochodziło z budżetu państwa. „W kolejnych latach te wydatki zmieniły się od 800 mln do blisko 1 mld zł z samego budżetu państwa” – wskazał minister zdrowia.

Dodał, że w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w bieżącym roku planowane są wydatki na poziomie 850 mln zł. Wskazał też, że „na dużą skalę” zostały sfinansowane wydatki majątkowe w ramach współfinansowania ze środków europejskich.

Minister Niedzielski zaznaczył, że pod względem jakości infrastruktury szpitalnej – budynków i sprzętu – dokonał się „potężny skok, ogromny postęp”, sfinansowany środkami publicznymi „na ogólną skalę ponad 5 mld zł”.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podkreślił, że środki z funduszu są wykorzystywane na poprawę infrastruktury, modernizację, remonty, ale również na sprzęt, m.in. diagnostyczny.

W poniedziałek podpisane zostały umowy z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii (ponad 2 mln zł), szpitala w Gryficach (1,75 mln zł), Połczynie Zdroju (760 tys. zł), Stargardzie (ponad 676 tys. zł), Pyrzycach (500 tys. zł), Choszcznie (ponad 463 tys. zł), Nowogardzie (336 tys. zł), Dębnie (220 tys zł) i Świnoujściu (105 tys. zł).

Źródło/Fot. PAP

Related posts

Zachodniopomorskie/ W sobotę obchody 77. rocznicy forsowania Odry

AZ

Paweł Szefernaker: inne państwa Europy powinny mieć ofertę dla uchodźców z Ukrainy

JK

Zachodniopomorskie/ Ponad 61 tys. zł dodatkowych pieniędzy dla uczniów z Ukrainy w Białym Borze

AZ

Andrzej Adamczyk o rozmowach ws. ruchu lotniczego: niedługo potwierdzimy, że plany wakacyjne są niezagrożone

JK

Niemieccy kierowcy jadą do Polski po tańsze paliwo

AZ

Kołobrzeg: Trzech mężczyzn nie mogło wrócić na brzeg

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie