9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Koszaliński Wiadomości

Już w sobotę przysięga. Szkolenie żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

W 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym kończy się szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 140 elewów odbywa ostatnie ćwiczenia taktyczne na poligonie w Kretominie. W sobotę czeka ich przysięga wojskowa.

To już prawdziwe wojsko. Po 3 z 4 przewidzianych na szkolenie podstawowe tygodni elewi wyruszyli na poligon, by w warunkach polowych zdobywać umiejętności niezbędne na polu walki.
– Realizujemy z żołnierzami zajęcia z zasad zachowania się na współczesnym polu walki, tzw. kiedyś taktyki. Żołnierze dzisiaj szkolą się z zagadnień związanych z działaniem w obronie, jak i w ataku – opisuje por. Tomasz Grzesiak, dowódca Kompanii Szkolnej 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Obowiązuje stara zasada: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi na polu walki. Dlatego nie ma tu taryfy ulgowej.

– Ciężkie są te ćwiczenia fizyczne, typu czołganie, okopywanie się. Takie będą najcięższe dla osób, które się nie przygotowały – ocenia szer. elew Miłosz Szewczyk, przechodzący szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Kadra szkoleniowa 8. Pułku chwali swoich podopiecznych. Zdaniem doświadczonych żołnierzy, elewi są dobrze przygotowani i mają świadomość wymagań, które niesie za sobą służba wojskowa.
– Duża siła woli. Żeby się nie poddawali. Sprawność fizyczna oczywiście, bo sprawność fizyczna w wojsku to jest podstawa. Do tego chęć służenia w Wojsku Polskim – wylicza kpr. Fabiola Zajączkowska, dowódca drużyny w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

Chęci nie brakuje, bo zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową jest duże. Jak mówią rekruci — służba w wojsku to szansa na rozwój i życiową stabilizację.

– Dobry zawód, który jest w tych czasach ważny. Wykształcenie, bo możemy się kształcić. Wojsko nie dyskwalifikuje studiów, nauki. Możemy się rozwijać – podkreśliła szer. elew Kinga Witkowska, przechodząca szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Żołnierze-ochotnicy mogą liczyć na żołd w wysokości 4960 złotych brutto. Po zakończeniu szkolenia podstawowego mogą przejść do rezerwy lub kontynuować swoją przygodę z armią w ramach szkoleń specjalistycznych. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to element rozbudowy naszej armii, która docelowo ma osiągnąć liczebność 300 tysięcy żołnierzy.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

Szczecin/ Działające od ponad stu lat Kino Pionier ma zostać sprzedane

AZ

Szefernaker dla „PMW”: Mamy przepracowanych wiele scenariuszy na wypadek uchodźców

JK

Kołobrzeg/ Ponad 100 artystów na pięciu scenach 18. Sunrise Festival na lotnisku w Podczelu

AZ

Wojewoda zachodniopomorski: od północy strefa ochronna wokół świnoujskiego gazoportu 

AZ

Duńska moneta z 1854 roku w wydanej reszcie w drawskim sklepie

Admin

Świnoujście/ Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie