9.1 C
Szczecin
24 września 2023
Powiat Koszaliński Wiadomości

Cognitarium i ustawa powołująca Wyższą Szkołę Straży Granicznej. Prezydent Duda w Koszalinie

Nowoczesne Centrum Wiedzy Cognitarium powstanie na Politechnice Koszalińskiej. Uroczystym wmurowaniem aktu erekcyjnego z udziałem głowy państwa Andrzeja Dudy rozpoczęto realizację inwestycji. „To ważny dzień dla Koszalina i całego regionu” – podkreślał prezydent, który podpisał także ustawę powołującą do życia Wyższą Szkołę Straży Granicznej.

Na 28 kierunkach Politechniki Koszalińskiej kształci się około 5000 osób. Wśród nich Sebastian Banucha. Najbardziej ceni sobie indywidualne podejście do każdego studenta.
– Nie jesteśmy zwykłym numerem w indeksie. Każdy z nas jest faktycznie studentem, na którym uczelni zależy i uczelnia przykłada starań, żeby nas nauczyć – podkreślił student Politechniki Koszalińskiej Sebastian Banucha.

Wiedzę już wkrótce studenci będą mogli pogłębiać w Cognitarium — ultranowoczesnym centrum wiedzy.
– Projekt zakłada budowę planetarium, obserwatorium Słońca, wieży Clausiusa z wahadłem Foucalta, galerii pięknej, jak również znajdą tutaj miejsce biblioteki koszalińskie – wymienia rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

– Koszalin jest drugim miastem tego województwa po Szczecinie i zyskuje w tym momencie obiekt, który jest obiektem absolutnie spektakularnym, właśnie do celów rozwijania działalności naukowej, do celów rozwijania działalności poznawczej – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

Obiekt ma być gotowy na przełomie 2025 i 2026 roku. Koszt budowy to 70 milionów złotych. Uczelnia właśnie otrzymała kolejne wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
– Dokładamy kolejne 5,5 mln zł do tej inwestycji, żeby zamknąć to 50 mln z Ministerstwa Edukacji i Nauki, i żeby bez żadnych przeszkód ta inwestycja została ukończona w terminie i wyposażona na najwyższym poziomie – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Impulsem do rozwoju regionu ma być też Wyższa Szkoła Straży Granicznej. To właśnie w Koszalinie prezydent podpisał ustawę o jej powstaniu.

– Ma absolutnie historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolenia realizowanego przez te formacje a tym samym także dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla RP w ogóle – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej rozpocznie nabór już w październiku, a pierwszy semestr rozpocznie się w lutym przyszłego roku.
– Zawsze wiązałam swoją przyszłość z mundurem. Straż Graniczna daje stabilizację i bezpieczeństwo, a dodatkowo realizowane przez nią zadania są zgodne z moimi zainteresowaniami – stwierdziła kapral Straży Granicznej Ewelina Sienkiewicz.

Na starcie uczelnia prowadzić będzie studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. Jej absolwenci, oprócz wyższego wykształcenia, uzyskają również stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.

– To tutaj, do Koszalina, będą przyjeżdżali profesorowie z całej Polski, którzy dzisiaj na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, kształtują kolejne pokolenia na innych uczelniach. To tutaj będzie ten region dzięki właśnie nowej uczelni mógł się rozwijać – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Powstanie szkoły ma kolosalne znaczenie szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Także wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś, której apogeum nastąpiło kilka miesięcy wcześniej. To wtedy tysiące imigrantów sprowadzonych przez Łukaszenkę m.in. z Syrii i Iraku szturmowało granicę z Polską. Atak został odparty przede wszystkim dzięki funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Puls Pomorza Zachodniego

Related posts

Trwają kontrole sanitarne na granicy, od północy zmiany

Admin

Premier: wszystkim maturzystom życzę połamania piór oraz świetnie napisanych egzaminów

JK

Trwają przygotowania do próby bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową

AZ

Odra pod kontrolą. „To monitoring na miarę najlepszego w Europie”

KM

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 20 nowych lokomotyw elektrycznych

JK

Osiem tys. osób zgłosiło się na międzynarodowy zlot morsów w Mielnie, w czwartek start imprezy

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie