14.8 C
Szczecin
2 maja 2024
Polityka Powiat Koszaliński

Minister Ścigaj: pięć miejsc w kraju w pilotażu rządowego programu „Wzajemnie potrzebni”

Pięć miejsc w kraju zakwalifikowało się do pilotażu rządowego programu „Wzajemnie potrzebni”, wśród nich jest zachodniopomorska gmina Będzino. Mam nadzieję, że pilotaż jest początkiem programu, który będzie rozwiązaniem systemowym – powiedziała w piątek w Wierzchominie minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj na wspólnej konferencji z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem ogłosiła w piątek w Wierzchominie w gminie Będzino w Zachodniopomorskiem wyniki naboru do pilotażowego programu rządowego „Wzajemnie potrzebni”.

Podała, że oprócz gminy Będzino, pilotaż realizowany będzie w czterech innych miejscach w kraju: w Bielawie (woj. dolnośląskie), Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), w powiecie monieckim (woj. podlaskie) oraz przez jedno z lokalnych stowarzyszeń w Małopolsce.

„Mam nadzieję, że ten pilotaż jest początkiem rządowego programu, który będzie systemowym rozwiązaniem. (…), że te doświadczenia posłużą do dopracowania programu rządowego, który wpisuje się w krajowy program reform i w dokumenty strategiczne UE. To program zmieniający obszar polityki społecznej, na ten zapewniający kompleksowo mieszkanie, wsparcie, i edukację dla osób zależnych” – zaznaczyła minister Ścigaj, która przygotowywała pilotaż.

Podkreśliła, że „program jest innowacją na skalę europejską”. „Po raz pierwszy w historii łączy politykę mieszkaniową z polityką społeczną. Pokazuje, że można korzystać z własnych zasobów, jakimi często są pustostany w naszym kraju, z aktywności obywatelskiej – jak w gminie Będzino – zaangażowania organizacji pozarządowych w to, by przygotować nowe miejsca dla życia, dla mieszkania, wesprzeć je usługami społecznymi dla rodzin, które nie mają pieniędzy na własne mieszkanie, szukają miejsca, gdzie można je tanio wynająć” – mówiła minister-członek RM.

Dodała, że wszyscy beneficjenci, oprócz znalezienia budynków do remontu, musieli złożyć intencje powołania Społecznej Agencji Najmu – to jest nowość w systemie prawnym – by „pomóc osobom niepełnosprawnym, wychowankom rodzin zastępczych, rodzinom uchodźczym”, a także uzupełnić te usługi o asystenturę, by „rodzina stanęła na nogi”.

Wiceszef MSWiA dodał, że cieszy się, iż to w popegeerowskiej gminie Będzino będzie realizowany pilotaż programu, który, jak ocenił, wyrównuje szanse, tworzą nowe perspektywy, możliwości dla mieszkańców takich gmin, jak ta. „Jestem przekonany, że rządowe środki przez samorząd będą dobrze wykorzystane” – zaznaczył Szefernaker.

W ramach pilotażu do gminy trafi blisko 3,4 mln zł rządowego dofinansowania na realizację projektu Stowarzyszenia Lepsze Jutro „Szansa na lepszy start w gminie Będzino”, który, jak podała wójt gminy Będzino Sylwia Halama, „zakłada powstanie mieszkań dla ludzi młodych, wykluczonych w jakiś sposób, wsparcie w poszukiwaniu pracy, usługi społeczne”. To blisko 3,4 mln zł. Dwa obiekty w gminie Będzino zostaną kompleksowo wyremontowane. Powstaną w nich świetlice wiejskie – w Wierzchominie i Dworku.

„To duże pieniądze, duże zadanie. Projekt jest realizowany, mamy podpisywane porozumienia z inwestorami, którzy będą wykonywać remonty. Będziemy przyjmować osoby zainteresowane programem” – wskazała prezes Stowarzyszenia Lepsze Jutro Stanisława Papajewska-Hanasz.

Dodała, że w Wierzchominie, w byłej szkole, wyremontowanych zostanie 12 mieszkań, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych – dwa jednoosobowe, dwa dwuosobowe. W Dworku, gdzie kiedyś był hotel pracowniczy, powstanie 10 lokali. Przy tych budynkach będą też świetlice dla społeczności lokalnej. Remonty powinny zakończyć się we wrześniu. Wtedy też mają wprowadzać się zakwalifikowani najemcy. Zainteresowani mogą już składać wnioski do gminy lub do stowarzyszenia.

Projekt zakłada też utworzenie czterech lokali na wynajem dla rodzi uchodźczych w mieszkaniach prywatnych. Po jednym w miejscowościach Będzinko i Smolne oraz dwóch w Dobrzycy. „Zakładamy, że postanie też spółdzielnia socjalna” – podsumowała Papajewska – Hanasz.

Pilotaż rządowego programu „Wzajemnie potrzebni”, który był skierowany do gmin liczącym do 120 tys. mieszkańców, zakłada stworzenie zagrożonym wykluczeniem społecznym osobom z Polski oraz uchodźcom z Ukrainy warunków do zamieszkania, włączenie ich w rynek pracy oraz lokalny system oświaty i usług społecznych.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter/Paweł Szefernaker

Related posts

Koszalin/ 19. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja – Ty i Ja” – od 6 września

AZ

Koszalinianie uczcili 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej

JK

Koszalin/ Szpital wojewódzki zapowiada uruchomienie kardiochirurgii z chirurgią naczyniową

AZ

UE/ Zachodniopomorski Poseł do PE Joachim Brudziński zabrał głos podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim

JK

MI: powstanie zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

AZ

Koszalin/ Miejska spółka z finansowym wsparciem NFOŚiGW wybuduje spalarnię odpadów

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie