13.7 C
Szczecin
28 kwietnia 2024
Polityka Polska/Świat Wiadomości

Resort rolnictwa planuje rozporządzenie dot. dopłat do sprzedanego zboża w celu zrekompensowania strat

Dopłaty dla producentów zbóż do sprzedaży tony pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku – zakłada projekt rozporządzenia, o którym poinformowano w środę a wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych. Autorem projektu jest ministerstwo rolnictwa.

Wsparcie przeznaczone ma być dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im strat (utraty wartości produkcji), które ponieśli.

W projektowanym rozporządzeniu resort ma zaproponować wprowadzenie dodatkowej formy wsparcia finansowego przeznaczonej dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im tych strat.

„Przyznawanie dopłat do sprzedanego zboża ma na celu poruszyć rynek, tak aby rolnicy nie magazynowali zboża i opróżniali magazyny przed nadchodzącymi żniwami. Dlatego też wsparcie producentów rolnych uzależnione jest od dostarczenia faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku” – poinformowano.

Konieczność wsparcia rolników jest spowodowana rosyjską agresją na Ukrainę, w wyniku której ograniczeniu uległ eksport zbóż i rzepaku tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski.

Dodatkowy przywóz zboża i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż, obniża lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne. Magazyny są zapełnione zbożem a rolnicy są niepewni swojej przyszłości. Spadek cen w tych regionach i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd – to II kwartał 2023 r. 

Źródło/PAP/fot.polskieradio.pl

Related posts

Opóźnienia na budowie nowego węzła Podjuchy

Admin

Kwiecień 2020 – Zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego ,,Centrum – Brama Portowa 3”.

Admin

20 lat szczecińskiego armatora

JK

Szczecin/ Miasto chce kupić jedno z najstarszych kin na świecie

AZ

Świnoujście chce wprowadzić polską kurtaxe, turyści zapłacą za powietrze

AZ

Premier: duch etycznej wrażliwości czynił „Solidarność” zjawiskiem wyjątkowym 

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie