4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Otwarto motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Nowa przestrzeń została w środę udostępniona zwiedzającym.

„Do tej pory w naszym Muzeum skupialiśmy się na prezentowaniu najciekawszych zdobyczy techniki motoryzacyjnej oraz historii tej gałęzi przemysłu. Założenie motoeksperymentatorium jest zgoła odmienne. Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać poruszane zagadnienia poprzez bezpośrednie eksperymentowanie i doświadczanie ekspozycji. Pozwoli to na lepsze przyswojenie prezentowanej wiedzy” – powiedział dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Stanisław Horoszko.

Motoeksperymentarium jest wystawą składającą się z piętnastu interaktywnych eksponatów, związanych m.in. z budową pojazdów, ich obsługą i zachowaniem podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych.

W nowej części muzeum znalazły się stanowiska z aplikacjami, które przekazują wiedzę o pojazdach – zarówno mechaniczną, jak i historyczną, szczególnie dotyczącą dziejów zachodniopomorskiej techniki, przede wszystkim motocykli Junak i prototypowego mikrosamochodu Smyk, który miał być produkowany w Szczecinie (powstało 26 sztuk).

„Motoeksperymentarium to nie jest plac zabaw, gdzie chodzi tylko o to, żeby przyjść, poszaleć, poklikać i się pobawić. Chodzi o to, aby zdobyć pewną wiedzę, bo temu to ma służyć” – powiedział dr Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

„Mamy model Smyka, na wystawie możemy go obejrzeć, a tutaj możemy do niego zasiąść. Możemy przeprowadzić praktyczne działania np. jak się zmienić koło, czy nauczyć się zakładać łańcuchy śniegowe” – tłumaczył Feliński.

Wśród eksponatów znajdą się stanowiska, które pozwolą między innymi na zrealizowanie własnoręcznego przeglądu pojazdu, serwis bolidu wyścigowego, doświadczenie w bezpiecznych warunkach stłuczki samochodowej czy zrozumienie, jak działa silnik spalinowy.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to prawie 2,9 mln zł. Projekt „Historia techniki na Pomorzu – transgraniczna współpraca muzeów w Anklam i Szczecinie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Interreg VA Niemcy / Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska, INT152.

Źródło/PAP

Related posts

PKN Orlen: 7,4 mld zł nakładów na strategię wodorową do 2030 r.

AZ

Nadaj nazwę wyspie na Zalewie Szczecińskim!

Admin

60 kombatantów odpoczywa w Międzyzdrojach

Admin

Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea

Admin

Sejm/ Hoc (PiS): wypełniamy konstytucyjne prawo ochrony zdrowia; KO: propagowaliście donosicielstwo

AZ

Miliony dla powiatu kołobrzeskiego na rozwój dróg

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie