14.8 C
Szczecin
2 maja 2024
Przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego
Miasto Szczecin Polska/Świat

Przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego

Zajęcia w salach przypisanych tylko do jednej grupy uczniów, ograniczenie przemieszczania się podczas przerw czy więcej zajęć na świeżym powietrzu – to niektóre pomysły szczecińskich szkół na zapewnienie bezpieczeństwa uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Przygotowania są już na ukończeniu.

Dyrektorzy szczecińskich szkół, z którymi rozmawiała PAP, deklarowali, że robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko epidemiczne i stosować m.in. wytyczne MEN, MZ i GIS. Jak zapewniają, przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego mają się ku końcowi.

„My, +tu na dole+, staramy się bezpiecznie, spokojnie przygotowywać, choć oczywiście są i emocje, i duży niepokój” – powiedziała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Ewa Budziach.

Zastosowanie procedur bezpieczeństwa wymagało nowych zabiegów logistycznych, szkoły wprowadzą m.in. taką organizację zajęć, by uczniowie jednej klasy wszystkie lub prawie wszystkie zajęcia odbywali w tej samej sali lekcyjnej.

Jak wskazała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 Joanna Połeć-Trusiuk, szczególnie ważne było przygotowanie sal, w których dzieci będą odbywać zajęcia. „Tam, gdzie to możliwe, staramy się używać ławek jednoosobowych” – zaznaczyła.

Dodała, że w SP nr 63 – z oddziałami integracyjnymi, klasy są mniej liczne, co pozwala na zachowanie wymaganych odległości między dziećmi w większości sal. To jednak wyzwanie dla większych szkół. Jak przyznała dyrektor I LO, największym problemem jest zachowanie dystansu między uczniami w 30-osobowych grupach w salach lekcyjnych.

„Ławki są dwu- lub trzyosobowe i uczniowie nie siedzą w dystansie ok. 1,5 m, a dążymy do tego, by nie musieli siedzieć w maseczkach, bo to też nie jest dobre” – wskazała Ewa Budziach. Zaznaczyła, że powiadomiła o sytuacji sanepid; szkoła pracuje nad rozwiązaniem, bierze m.in. pod uwagę nauczanie hybrydowe.

Ograniczone ma być też przemieszczanie się uczniów podczas przerw; będą zachęcani do tego, aby spędzać je w sali lub – jeśli pogoda pozwoli – na boisku szkolnym. Jak powiedział PAP dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Leszek Kocik, rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego szkoła otrzymała także z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin. Wskazują m.in., by wprowadzić przerwy śródlekcyjne (tak, aby uczniowie nie gromadzili się na korytarzach) lub aby przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zrezygnować z korzystania z szatni.

Dyrektorzy szkół, którzy mają taką możliwość, wyznaczyli też różne wejścia dla uczniów wchodzących i wychodzących z budynku.

Szkoły, przy sprzyjających warunkach pogodowych, chcą też organizować wiele zajęć na świeżym powietrzu. „Będziemy wykorzystywać infrastrukturę sportową, która jest wokół szkoły – plac zabaw, siłownię, boisko szkolne – i część lekcji na pewno będzie prowadzona na świeżym powietrzu” – powiedziała dyrektor SP 63 Joanna Połeć-Trusiuk. Na zewnątrz mają się też odbywać w miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego.

Reżim sanitarny wymusi też zmiany w zajęciach dla najmłodszych dzieci. „Na pewno w klasach 1-3 – co, jak myślę, dzieci przyjmą jednak z dużym żalem – nie będzie ukochanych pluszaków. Nie będzie też dywanów, niczego, czego nie da się codziennie wyczyścić, czy wyprać” – podkreśliła Połeć-Trusiuk.

Dyrektorki szkół z oddziałami integracyjnymi, z którymi rozmawiała PAP, wskazały też konieczność zmiany organizacji zajęć terapeutycznych dla dzieci, które ich wymagają. W SP 45 wynika to, jak wyjaśniła dyrektor szkoły Kamila Orzechowska, ze zmiany planu – wymuszonej przypisaniem każdej klasie sali lekcyjnej i zapewnieniem bezpieczeństwa ponad 800 uczniom.

„Zajęcia specjalistyczne odbywać się będą w innych warunkach, w nieco innych godzinach. Dzieci wymagające specjalnego podejścia najlepiej funkcjonują do południa; spróbujemy tak to zorganizować, aby im nie zaszkodzić i aby było bezpiecznie” – zaznaczyła.

Dodała, że nie ma obecnie odgórnych wytycznych na czas pandemii, dotyczących dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym. „Musimy radzić sobie sami, znając dzieci, ich sposób funkcjonowania, sami musimy podejmować decyzje” – wskazała.

Szkoły wprowadziły też ograniczenia dotyczące przebywania rodziców w szkole. Przygotowały także izolatoria na wypadek, gdyby u któregoś z uczniów pojawiły się niepokojące objawy.

„Organizujemy wszystkie działania (…) w taki sposób, aby maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo w ramach reżimu sanitarnego, a także budując świadomość młodzieży, także poprzez media społecznościowe, aby wiedzieli, że zapewnienie bezpieczeństwa bardzo zależy od ich zdyscyplinowania” – wskazała dyrektor I LO Ewa Budziach.

Kuratorium Oświaty w Szczecinie poinformowało PAP, że od zachodniopomorskich szkół „nie wpłynęły żadne sygnały świadczące o jakichkolwiek problemach dyrektorów związanych z dostosowaniem się do wytycznych GIS, MZ i MEN”, a większość szkół jest już przygotowana na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

Źródło: PAP Fot. Pixabay

Related posts

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego z pozwoleniem na budowę

JK

Są pieniądze, żeby posprzątać „policki wstyd”

AZ

W połowie października Wojsko Polskie zneutralizuje Tallboya w Świnoujściu

Admin

Dźwiękowy szlak Odry

Admin

Można już składać wnioski o zwrot kosztów za nianię lub pobyt w żłobku

Admin

Prezydent podpisał ustawę ograniczającą podwyżki cen ciepła

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie