14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Miasto Szczecin Nauka

Marek Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

„To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie” – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Minister wziął udział w konferencji prasowej poświęconej powstaniu nowej uczelni.

W połowie kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu 1 września 2022 r. Politechniki Morskiej w Szczecinie. Projekt ustawy złożyła do Sejmu grupa posłów PiS, KO, Lewicy i PSL. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje w ramach Politechniki kontynuować będą: rektor, senat, rada i kolegium elektorów.

Utworzenie politechniki na bazie akademii ma podkreślić techniczny profil działalności naukowej i dydaktycznej uczelni. Kierunki studiów prowadzonych przez obecną Akademię Morską w przeważającej mierze są dyscyplinami należącymi do dziedzin nauk inżynieryjno-technicznych.

„Politechnika Morska jest dla nas taką nazwą, która w pełni oddaje charakter i badań naukowych i dydaktyki. Jesteśmy czystą szkołą inżynierską, mamy wydziały inżynierskie, zajmujemy się kształceniem inżynierów. To jest taki dla nas cel jeśli chodzi semantykę nazwy” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji rektor Akademii Morskiej w Szczecnie prof. Wojciech Ślączka.

„Będziemy rozpoznawani przez pracodawców i to jest dla nas najbardziej wyrazisty kształt tego kierunku. Ankiety i analizy wskazują, że pracodawcy szukają kadry inżynierskiej na politechnikach” – dodał.

„Jestem przekonany, że ta decyzja da uczelni nowe możliwości, pozwoli zbudować jeszcze lepszą markę, aby kształcić profesjonalne kadry gospodarki morskiej, ale da przede wszystkim uczelni silny wiatr w żagle” – powiedział w poniedziałek członek Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Akademia Morska w Szczecinie kontynuuje tradycje edukacji morskiej, których początki sięgają roku 1947. W roku akademickim 2021/2022 naukę rozpoczęło tysiąc osób, w tym 800 na studiach stacjonarnym pierwszego stopnia.

Źródło/PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Program dla Polski i regionu. Politycy PiS prezentują Polski Ład

Admin

Nowy termin, nowe miejsce! Piknik nad Odrą 2021

KM

Plan modernizacji szpitali. 7 miliardów między innymi na inwestycje w infrastrukturę

Admin

Marek Gróbarczyk: nowa baza lodołamaczy w Podjuchach poprawi bezpieczeństwo i międzynarodową żeglugę!

Admin

Pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prostowanie fake newsów opozycji

Admin

Kiedy doczekamy się remontu ulicy Kolumba w Szczecinie?

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie