1.2 C
Szczecin
26 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Nauka

Zachodniopomorskie/ Uniwersytet Szczeciński otworzył salę symulacji wirtualnej rzeczywistości

Pięć aplikacji umożliwia m.in. pracę na wirtualnym miejscu zbrodni oraz próbę pokonania barier, z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Sprzęt umożliwia wykreowanie multimedialnej wizji przestrzeni i zdarzeń.

W sali symulacji wirtualnej rzeczywistości udostępniono pięć aplikacji: miejsca zbrodni, wózka inwalidzkiego, wad wzroku, barier utrudniających aktywność osób niesłyszących oraz ograniczeń geriatrycznych.

Aplikacje pozwalają stworzyć studentom środowisko do treningów i doskonalenia umiejętności w sytuacji, gdy praktykowanie w rzeczywistych warunkach jest trudne, niebezpieczne lub bardzo kosztowne.

„Koszty tych symulacji są nieporównywalnie mniejsze od kosztów wygenerowania rzeczywistego zdarzenia. Wyobraźmy sobie, że chcemy sobie zasymulować awarię np. w elektrowni. Wiadomo jest, że nikt nie jest w stanie sobie pozwolić, żeby daną elektrownię wyłączyć, czy zasymulować zdarzenie niebezpieczne” – powiedział wiceprezes zarządu firmy Asseco Data Systems Daniel Lala.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci prawa czy kryminalistyki mogą uczyć się jak badać i analizować ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Przy wykorzystaniu technologii informatycznych wykreowano multimedialną wizję przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń.

„Jeżeli chodzi o scenę zbrodni, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo trudno jest wpuścić studentów na rzeczywiste miejsce zbrodni. Oni nam te dowody zadepczą i taka sytuacja jest niemożliwa” – wskazał Daniel Lala.

Aplikacje mają pokazywać trudności z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami, czy osoby starsze.

„Chodzi o to, aby przyszła kadra administracji publicznej wiedziała, z jakimi problemami zmagają się ich interesariusze” – powiedział nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego Jakub Baranowski.

Wskazał, że „są to bariery architektoniczne, jak np. za wysokie krawężniki, niedostosowany autobus do osoby niepełnosprawnej, brak windy”.

Zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem symulatorów adresowane będą zarówno do studentów, jak i do podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego: stowarzyszeń, fundacji, urzędów, sądów czy przedsiębiorstw.

Sala symulacji powstała w na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach projektu wdrożeniowego „Jak najbliżej dostępności”. Koszt inwestycji to ponad 962 tys. zł.

Źródło/ PAP/ Fot. gs24.pl

Related posts

Zachodniopomorskie/ Nowy magazyn Banku Żywności otwarto w Szczecinie

JK

Już od dziś zmiany na węźle Kijewo

Admin

Wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Admin

Szczecin/ „Żywy znak Polski Walczącej” podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

JK

Ekopracownia, czyli „żeby dzieci przez zabawę uczyły sie dbania o przyrodę”

JK

Radni PiS: apel do prezydenta Szczecina o wolny handel na skwerze Wallenberga

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie