16 C
Szczecin
29 kwietnia 2024
Narodowe Czytanie "Balladyny" w Szczecinie i w Polsce
Miasto Szczecin

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Szczecinie i w Polsce

Narodowe Czytanie „Balladyny” odbędzie się w całej Polsce i oczywiście również w Szczecinie. Dramatu Juliusza Słowackiego będzie można posłuchać w Zamku Książąt Pomorskich oraz w parku na Drzetowie.

Wspólne czytanie na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie w południe, w Galerii Gotyckiej, czyli tam, gdzie wejście J. Dramat czytać będą aktorzy Teatru Współczesnego, lektorzy z grupy Espero – czyli szczecińskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych oraz studenci Wydziału Wokalistyki Akademii Sztuki.

Z kolei o godz. 16 w parku im. Stanisława Nadratowskiego na osiedlu Grabowo-Drzetowo czytać będą: polonistka i wokalistka Iwona Waligórska, nauczyciel historii Rafał Zommer oraz aktorka Krystyna Maksymowicz wraz z członkami Grupy Espero.

Dla tych, którzy zdecydują się spędzić popołudnie z polską literaturą przygotowano wiele atrakcji: minirecital poezji śpiewanej zaprezentuje Iwona Waligórska, do krainy baśniowych dźwięków zaprowadzi Aleksander Cywiński zaś wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 zadbają o animacje dla najmłodszych.

Wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Dziewiąte Narodowe Czytanie zainauguruje, podobnie jak w latach poprzednich, Para Prezydencka w warszawskim Ogrodzie Saskim. Na scenie wystąpi ponad 60 aktorów, wśród nich Ewa Dałkowska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski.

Utwór, podzielony zgodnie z zapisem na pięć części, będzie czytany przez pięć różnych zespołów artystycznych. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Wydarzenie transmitować będzie radiowa Jedynka oraz PR24 od godz. 12 Dwójka, Trójka i Czwórka zaplanowały liczne relacje reporterskie. Transmisja wideo z Ogrodu Saskiego w Warszawie dostępna będzie w serwisie narodoweczytanie2020.polskieradio.pl, na stronie Polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych anten Polskiego Radia.

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i – w ubiegłym roku – polskie nowele.

Dramat „Balladyna” został ukończony w grudniu 1834 roku i wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w okresie licznych debat na temat przyszłości narodu polskiego i przyczyn klęski Powstania Listopadowego.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo i rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Autor „Balladyny” Juliusz Słowacki, poeta i dramatopisarz epoki romantyzmu, jest uważany za jednego z trzech wieszczów narodowych, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Jego dzieła wywarły znaczący wpływ na rozwój literatury polskiej i do dziś stanowią źródło inspiracji.

W twórczości Słowacki podejmował problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, poruszał też uniwersalne tematy egzystencjalne. Po mistrzowsku posługiwał się słowem, budował nastrój utworów. Zasłynął pieśniami odwołującymi się do orientu, źródeł ludowych i słowiańszczyzny oraz liryką patriotyczną. Należał do najwybitniejszych mistyków polskiej poezji.

Mimo że żył zaledwie 40 lat, jego twórczość literacka jest bogata i różnorodna. Pozostawił 13 dramatów, poza „Balladyną” także między innymi utwory: „Kordian”, „Horsztyński”, „Lilla Weneda”, „Mazepa”, „Sen srebrny Salomei” i „Fantazy”. Napisał 20 poematów, wśród nich – poemat dygresyjny „Beniowski”, poemat miłosny „W Szwajcarii” i poemat prozą „Anhelli”. Jest także autorem setek wierszy, listów, jednej powieści i wielu rysunków.

Stworzył spójny system filozoficzny, który nazwał filozofią genezyjską. Słowacki wywarł wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i 20-lecia międzywojennego w Polsce, między innymi Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Jana Lechonia.

Urodził się w 1809 roku, zmarł w 1849 w Paryżu. Jego prochy w 1927 roku zostały przewiezione do Krakowa. Na zakończenie ceremonii pogrzebowej na Wawelu marszałek Józef Piłsudski wypowiedział wielokrotnie cytowane później słowa: „W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy”.

Prochy poety zostały złożone obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej, gdzie znajdują się do dziś.

Źródło: Radio Szczecin Fot. Ministerstwo Kultury Twitter

Related posts

Zachodniopomorskie/ Trwa nabór chętnych do uprawy ogrodu społecznego w Przecławiu

AZ

Zachodniopomorskie/ Zalane posesje i drogi zablokowane przez połamane drzewa, 350 interwencji strażaków

AZ

Program na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyjęty przez rząd

Admin

Decyzja lokalizacyjna dla doprowadzenia gazu do nowych bloków gazowych w ZEDO

Admin

Ponad pół miliona bonów turystycznych jest już wydanych!

Admin

Sąd: zatrzymanie współpracownika Grodzkiego było zasadne

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie