7.7 C
Szczecin
27 kwietnia 2024
Program na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyjęty przez rząd
Miasto Szczecin Polityka Polska/Świat Zdrowie

Program na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyjęty przez rząd

Lepszy dostęp do rehabilitacji, edukacji, rynku pracy oraz większa pomoc socjalna. Przyjęta przez rząd strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami ma likwidować bariery. Na pomoc mogą też liczyć pacjenci onkologiczni. Od kwietnia wzrosną wyceny świadczeń w onkologii, co zwiększy dostęp do diagnostyki i leczenia.

 

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił po co powstała strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami:

– Całą strategię należy rozumieć jako inwestycję w dobro wspólne, bo właśnie tak postrzegam pomoc dla osób z niepełnosprawnościami – powiedział premier.



Te inwestycje to między innymi znoszenie barier architektonicznych, zwiększenie dostępu do edukacji i rynku pracy, podniesienie poziomu pomocy socjalnej i rehabilitacji. – Dostrzeżenie potrzebnych spraw osób niepełnosprawnych, łączenie osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w społeczeństwie to jest dla nas wyzwanie – ocenia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

– Osoba niepełnosprawna nie jest przede wszystkim biorcą świadczeń, kimś kto się domaga, aby się nad nim pochylić. Jest obywatelem, który chce żyć na miarę swoich możliwości, a zadaniem państwa jest udzielenie wsparcia adekwatnego do potrzeb tej osoby – stwierdził Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami.

W ramach strategii powstanie Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Docelowo aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami ma wzrosnąć z 28 do przynajmniej 45 procent.

Poprawić ma się także sytuacja pacjentów onkologicznych. Minister zdrowia poinformował o podwyższeniu od 1 kwietnia wycen wszystkich świadczeń w onkologii. Resort przeznaczył na ten cel dodatkowe 200 milionów złotych. – Trzeba wrócić do leczenia, trzeba wrócić koniecznie do kontaktu z lekarzem – zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To powinno pobudzić także działalność ośrodków i zachęcić państwa, którzy czekają na leczenie do skorzystania z opieki – uważa Filip Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Strach przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem wygrywa niestety z badaniami profilaktycznymi. To widać na oddziałach onkologicznych. Pacjenci zgłaszają się z już zaawansowanymi nowotworami.

– Proszę nie lekceważyć objawów, proszę nie lekceważyć symptomów. Ośrodki onkologiczne są w pełni zabezpieczone, są przygotowane do przyjmowania pacjentów. Wracajmy po prostu do leczenia – apeluje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tylko w szczecińskim szpitalu wojewódzkim na kolonoskopię – badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego – zgłasza się o 70 procent mniej chętnych. Podobnie z cytologią i mammografią, dostępnymi bezpłatnie i bez skierowania. – To zajmie maksymalnie pół godziny, może nawet mniej. Badajmy się, kontrolujmy – powiedziała Julita Imirowicz ze Stowarzyszenia Amazonek w Policach.

Źródło: TVP3 Szczecin fot. Pixabay

Related posts

Są kolejne pieniądze na połączenia autobusowe w naszym regionie

AZ

Szczecin/ Zwoje papieru odkryte w muzealnej figurce Buddy

JK

Kolejne 258 łóżek covidowych w Szczecinie

KM

Szczecińska Kolej Metropolitalna coraz bliżej

AZ

Prawo i Sprawiedliwość z nowym radnym!

Admin

Port Szczecin-Świnoujście inwestuje w szlaki kolejowe

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie