W Kołobrzegu rusza program rehabilitacji dla mieszkańców miasta, który ukończyli 60 lat
Powiat Kołobrzeski Zdrowie

W Kołobrzegu rusza program rehabilitacji dla mieszkańców miasta, który ukończyli 60 lat

1 września w Kołobrzegu rusza miejski program rehabilitacji dla posiadaczy Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca, którzy ukończyli 60 lat. Program realizować będą cztery podmioty, w tym Uzdrowisko Kołobrzeg, z którym w poniedziałek oficjalnie podpisano umowę.

Program zdrowotny „Rehabilitacja Seniorów Miasta Kołobrzeg” po uwzględnionych poprawkach oceniającej go Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskaniu jej pozytywnej opinii, został w listopadzie 2019 r. przyjęty przez kołobrzeskich radnych.

Miasto Kołobrzeg w drodze konkursu wybrało cztery podmioty, które w 2020 r. będą realizować program od 1 września do 30 listopada. Są to: Uzdrowisko Kołobrzeg (Sanatorium Muszelka przy ul. Słowackiego 6), Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Dozamel” przy ul. Kościuszki 20, Centrum Zdrowia i Odnowy Biologicznej przy Hotelu Centrum przy ul. Katedralnej 12 oraz Inter Medical – gabinet rehabilitacji przy ul. Łopuskiego 52.

W poniedziałek oficjalnie podpisano umowę z największym operatorem z Uzdrowiskiem Kołobrzeg. Wcześniej zrobiono to z pozostałymi podmiotami.

Jak wynika z założeń programu zdrowotnego, który ma być realizowany do 2023 r. w tym roku i w kolejnych trzech będzie mogło z niego skorzystać bezpłatnie po 1000 mieszkańców. Muszą oni posiadać Kołobrzeską Kartę Mieszkańca, mieć co najmniej 60 lat i ważne skierowanie od lekarza rodzinnego na ambulatoryjną rehabilitację leczniczą.

Z udziału w programie wykluczone będą te osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy korzystały z zabiegów rehabilitacyjnych finansowanych przez NFZ lub w najbliższym półroczu mają się im poddać oraz te z przeciwskazaniami do zabiegów fizjoterapeutycznych, orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i uprawnieniami do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Zakwalifikowane do programu osoby w ciągu 10 dni poddane zostaną 30 zabiegom rehabilitacyjnym. Termin ich wykonania zostanie uzgodniony podczas pierwszej wizyty u wybranego realizatora świadczeń. Co ważne, raz wybranego spośród czterech możliwych nie będzie można zmienić w trakcie rehabilitacji.

Pacjenci zostaną poinstruowani, jaką aktywność fizyczną powinni podejmować po zakończeniu rehabilitacji w ramach programu. Otrzymają też zestawy ćwiczeń.

Program zdrowotny finansowany jest z budżetu miasta Kołobrzeg. Na jego tegoroczną edycję przeznaczono 300 tys. zł. Zabiegi są uzupełnieniem gwarantowanych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Miasto Kołobrzeg, powołując się na dane GUS z końca 2018 r., oszacowało, że realizowany program zdrowotny adresowany jest do blisko 12-tysięcznej populacji z ponad 46 tys. mieszkańców.

Źródło: PAP Fot. Pixabay

Related posts

Polskie służby zakończyły na Bałtyku poszukiwania duńskiego rybaka

Admin

Koronawirus: Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z wirusem, ale niedostępne dla milionów ludzi na świecie – ostrzega UNICEF

Admin

Koszalin/ Szpital wojewódzki zapowiada uruchomienie kardiochirurgii z chirurgią naczyniową

AZ

Ponad 32 mln zł dla szpitali klinicznych m.in. na zakup sprzętu

AZ

Konsorcjum zbuduje nowy obiekt dla PUM-u

JK

Zachodniopomorskie/ Ponad 220 proc. więcej rezerwacji na majówkę, niż w ubiegłym roku

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie