5.3 C
Szczecin
19 kwietnia 2024
Polskie służby zakończyły na Bałtyku poszukiwania duńskiego rybaka
Powiat Kołobrzeski Turystyka

Polskie służby zakończyły na Bałtyku poszukiwania duńskiego rybaka

Polskie służby zakończyły na Bałtyku poszukiwania duńskiego rybaka, którego kuter z włączonym silnikiem w trybie autopilota wpłynął na mieliznę na wysokości Ustronia Morskiego. Akcja nie będzie już wznawiana – powiedział PAP rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck.

 

„Zawieszona w czwartek o godz. 17.30 akcja poszukiwawcza prowadzona przez polskie służby nie będzie już wznawiana. My zakończyliśmy działania. Jako Polacy zrobiliśmy wszystko, co było można” – przekazał PAP w piątek Goeck.

 

Jednocześnie zaznaczył, że Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie ma na tę chwilę informacji o tym, czy strona duńska prowadzi jakiekolwiek działania poszukiwawcze i jakie są wyniki tych działań.

W czwartek dyrektor SAR Sebastian Kluska, informując w Kołobrzegu o zawieszeniu akcji poszukiwawczej zaginionego duńskiego rybaka, mówił, że decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie po konsultacjach m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Informacje o duńskiej jednostce rybackiej R 252 Ramona, która z włączonym silnikiem dryfuje na Bałtyku, na mieliźnie, na wysokości Ustronia Morskiego (woj. zachodniopomorskie) Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) otrzymała od patrolu straży granicznej w czwartek o godz. 9.23.

Do sprawdzenia sytuacji na jednostce zostali wysłani ratownicy morscy z Kołobrzegu, którzy po dotarciu na miejsce stwierdzili, że faktycznie silnik pracuje na kutrze w trybie autopilota, a nikogo na tej jednostce nie ma. Jedyne, co znaleziono to telefon komórkowy podłączony do ładowania i paczkę papierosów.

W trakcie prowadzonych działań ustalono przy współpracy z duńską administracją morską, że zaginionym jest prawdopodobnie ok. 60-letni rybak, właściciel tej jednostki, który zazwyczaj pływał sam na połowy. Ponadto, jak poinformował w czwartek Kluska, z poczynionych ustaleń wynika, iż rybak prawdopodobnie zaginął po stronie duńskiej. W okolicach Bornholmu rybak miał rozstawić sieci.

Rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa mówił w czwartek, że kuter z włączonym silnikiem w trybie autopilota przebył odległość „praktycznie spod Bornholmu, z miejsca gdzie prawdopodobnie były rozstawiane siatki, aż do Ustronia Morskiego”. Polska strona z jednostką ostatni kontakt miała sześć dni przed rozpoczęciem akcji poszukiwawczej.

W akcji poszukiwawczej na Bałtyku uczestniczyły jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej, śmigłowiec Marynarki Wojennej i jednostki SAR-u – statek ratowniczy „Szkwał” oraz Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu.

Kuter został ściągnięty z mielizny i odholowany do portu Kołobrzeg. Zostanie przekazany rodzinie właściciela.

źródło: PAP fot. Radio Szczecin

Related posts

Jest najnowsza ekspertyza. Nie będzie wycinki drzew w Kołobrzegu

AZ

Nowa stacja dla „elektryków” w Międzyzdrojach

AZ

Latarnia Morska w Świnoujściu i Największa POLSKA FLAGA

Admin

Kołobrzeg/ Latem będzie w mieście 11 kąpielisk morskich

JK

Budują parking wielopoziomowy w Kołobrzegu

JK

Radni PiS popierają apel wiceministra w sprawie podwyżki cen wody

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie